Cytat: bum1234 w 16 Maj 2014, 12:04:36
W przypadku wymiany pojedynczego kondensatora  w zwrotnicy tak. Gorzej jest jak sobie zaczniemy wymieniać np. pół odtwarzacza CD ;-)

W zwrotnicy wystarczy wymienić jeden kond np: w korektorze impedancji z bipolarnego na foliowy, nie korygując rezystora jest praktycznie pewne, że punt podziału rozjedzie się. Podobna sprawa tyczy się tolerancji, czyli rozrzutności parametrów, bez mierzenia elektrolita z tolerancją np:10% wstawiając na małpę jakiś kondensator polipropylenowy o tolerancji 5%. a w praktyce jest to zawsze mniej też może się okazać, że zrobisz źle, bo producent wziął pod uwagę tolerancję elementów w projektowaniu zwrotnicy :D

#61 21 Maj 2014, 19:34:04 Ostatnia edycja: 21 Maj 2014, 19:41:49 by zjj_wwa
Szanowni Tranzystorowcy / piecowcy ... Pytanko mam, w kontekście kondensatorów właśnie.
Ile kilogramów waży Wasz moduł filtracji zasilania, ten za prostownikiem w Waszych piecach tranzystorowych ?
Czy idziecie w kierunku "mega-wypasionych" banków kondensatorów filtracji zasilania ? W jakieś setki tysięcy mikrofaradów na elektrolitach ?  Czy to jest nadal ... "modne" ?

Czy też może raczej teraz taka nowa tendencja, żeby mniej wypasione te kondensatory były, a za to z jakąś solidną aktywną regulacją ?

Ciekaw jestem Waszych decyzji konstrukcyjnych w tym zakresie, tym bardziej w kontekście wzmacniaczy o mocy większej, a nie mniejszej.

Znalazłem taki oto blog. Osoba pisząca odwołuje się do swojego doświadczenia w budowie toru audio i to opisuje http://diytriode.blogspot.com/2014/02/po-historyczny-kondensatory-sygnaowe-w.html

#63 07 Czerwiec 2014, 11:25:55 Ostatnia edycja: 07 Czerwiec 2014, 11:27:40 by miniabyr
Już tydzień wygrzewam swoje v-cap'y i murdorf'y w apgrejdowanym audio note'cie.O matko a tu piszą ,że na v-cap'y trzeba ze 300 godzin :-[ Jak na razie to wszystko sie jeszcze nie poukładało  i odczucia są dalekie od nirwany,choć ilość szczegółów które się już pojawiły wróży sukces.


Z powodów upałów akcja wygrzewania wstrzymana :( .Zastanawiam się jak realnie zmienił sie dźwięk, a ile jest to moja adaptacja i już przyzwyczajenie do tego brzmienia?Dam sobie miesiąc na dotarcie elementów i wtedy coś napiszę.

Pamiętam, ze kiedyś auricapy wygrzewały mi sie ponad dwa tygodnie.
Ale nigdy zbytnio się nie pasjonowałem takimi modyfikacjami.

Cytat: zjj_wwa w 21 Maj 2014, 19:34:04Czy idziecie w kierunku "mega-wypasionych" banków kondensatorów filtracji zasilania ? W jakieś setki tysięcy mikrofaradów na elektrolitach ?  Czy to jest nadal ... "modne" ?

To jest chyba uzależnione od tego, jaką filozofię wyznaję - a piszę za siebie  ;-)
Albo duża bateria kondensatorów i trafo na styk, albo mocno przewymiarowane trafo i pojemność filtrująca "ze wzoru" na najniższe tętnienia.
Czyli innymi słowy, albo zasilacz "mięciutki", ale dobrze wygładzający, albo "sztywny".
W obu przypadkach ma to wpływ na brzmienie.

#68 27 Czerwiec 2014, 15:56:12 Ostatnia edycja: 27 Czerwiec 2014, 16:07:36 by jar1
Uważam, ze niedowymiarowane trafo i duży bank kondensatorów to jest błąd w sztuce.
Kondesator nie jest zam z siebie źródłwm energii, więc w powtarzalnych cyklach nie da więcej prądu niż dostaje. Wieksze pojemności znacznie mocniej obciążają trafo (w momentach doładowywywania) i jesli trafo wtedy nie wyrabia, rośnie cała impedancja zasilania.
Wynik "zmiękczone" granie czyli mułowate ;)

I jest to bardzo słuszne stwierdzenie  :)