Jednym z ważnych ustawień wkładki decydujących o jakości dźwięku jest tzw. azymut wkładki gramofonowej.
W warunkach domowych możemy ustawić ten parametr posługując się komputerem i programem Audacity. Będzie to znacznie dokładniejsze, niż ustawianie na słuch.
Czynności niżej opisane być może trzeba będzie wykonać kilka razy. Najpierw trzeba azymut ustawić wizualnie. Można do tego wykorzystać przezroczysty szablon, rysik z technicznego ołówka i linijkę, a także lusterko. Jest kilka sposobów wstępnego ustawienia azymutu dość dokładnie opisanych na rozmaitych stronach internetowych.
Następnie nagrywamy z płyty testowej sygnał 1kHz, który najpierw zapisany jest w prawym, a potem w lewym kanale. Rozdzielamy ścieżki, aby mieć dwie ścieżki mono  zamiast jednej stereo i po kolei sprawdzamy widmo dźwięku. Sygnał powinien być nagrany z głośnością 0dB, a drugi kanał powinien pokazać nam ten dźwięk ciszej mniej więcej o tyle, ile podaje producent w specyfikacji. Ja ustawiałem wkładkę AT-20SLa, która separację kanałów przy poziomie 1kHz ma 25dB. Na rysunku widać, że różnica kanału prawego do lewego wynosi gdzieś 28dB, a lewego do prawego 30dB. Nie jest idealnie, więc jeszcze można to poprawić. Trzeba pamiętać, że różnice są tu naprawdę niewielkie i trzeba to robić bardzo delikatnie. Zwykle jest tak, że ideału nie osiągniemy i może się pojawiać różnica około 1dB. Im lepszy gramofon, tym ta różnica będzie mniejsza.
Pamiętajmy, że są ramiona, które nie mają ustawienia azymutu. Tak jest np. w ramionach Regi. W takim wypadku można używać rozmaitych podkładek lub oddać ramię do naprawy.
A man can never have enough turntables.