Przypadkiem znalazłem ciekawą stronę:
https://vintagetechnics.audio/turntables.php

Można tam znaleźć dane wielu gramofonów marki Technics, są także zdjęcia.
A man can never have enough turntables.

Technics SL - 1500 C

Rozwiązania technologiczne opracowane podczas projektowania urządzeń z serii SL-1200 oraz wysoce wydajnego modelu SL-1000R zostały wykorzystane w silniku — kluczowym elemencie gramofonu. Wyłącznym zadaniem tego silnika jest regulowanie pracy bezrdzeniowego silnika z napędem bezpośrednim z jednym wirnikiem zastosowanego w urządzeniu SL-1200GR. Zapewnia to wysoką precyzję obrotów płyty oraz odtwarzanych z niej sygnałów. Guma amortyzująca umieszczona na całej tylnej powierzchni zapewnia optymalne sterowanie dla masy biernej dwuwarstwowego talerza, na którym umieszczana jest płyta winylowa. Eliminuje to niepożądany rezonans talerza aluminiowego oraz nierówne obroty zwane zębatkowaniem. Aluminiowa obudowa została ściśle zintegrowana ze specjalnym materiałem — będącym połączeniem ABS z włóknem szklanym — tworząc konstrukcję dwuwarstwową. Izolator gumowo-sprężynowy zapewnia optymalne tłumienie drgań. Gramofon ma ramię w kształcie litery S ze statycznym wyważeniem — tradycyjne rozwiązanie firmy Technics. Dzięki łożyskom o wysokiej precyzji oraz zastosowaniu tej samej kardanowej konstrukcji zawieszenia i obudowy obrabianej maszynowo co w serii SL-1200 osiągnięto wysoką czułość ruchu początkowego. Zwiększono również niezawodność dzięki odpinanemu kablowi zasilania oraz pozłacanym złączom PHONO i LINE, które redukują zjawisko pogarszania dźwięku.
Aby zwiększyć komfort słuchania płyt analogowych, gramofon SL-1500C został wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz oraz wkładkę dostarczaną w zestawie. Nie ma potrzeby dodatkowego przygotowywania tych elementów, dzięki czemu gramofon ten można z łatwością podłączyć do szerokiej gamy urządzeń audio. Dzięki specjalnej konstrukcji wbudowany przedwzmacniacz tłumi zakłócenia zewnętrzne oraz zakłócenia z zasilacza. Urządzenie zostało również wyposażone w przełącznik umożliwiający wyłączenie nieużywanego wyjścia LINE. Gramofon zaprojektowano tak, aby całkowicie wyeliminować negatywny wpływ wyjścia PHONO. Wydzielone zasilanie wyjścia PHONO zostało odizolowane od zasilania wyjścia LINE. Zapewnia to najwyższy priorytet jakości dźwięku dzięki minimalizacji okablowania sygnału PHONO. Odizolowane gniazda zapobiegają również błędnemu podłączaniu kabli. W zestawie z gramofonem jest dostarczana ciesząca się dużym uznaniem wkładka MM, Ortofon 2M RED. Zastosowanie tej wysokiej jakości wkładki w wydajnym gramofonie SL-1500C zapewnia najlepszą jakość dźwięku z płyt winylowych.
Gdy ramię gramofonu dotrze do końca płyty, wkładka zostanie automatycznie podniesiona. Zapobiega to niepotrzebnemu zużywaniu się cennych winylowych płyt oraz igły gramofonu. Działanie funkcji automatycznego podnoszenia koncentruje się na podstawie ramienia gramofonu,co eliminuje jej niepożądany wpływ jego konstrukcję. Ze względu na prostą budowę i brak zasilania z silnika nie są wysyłane sygnały elektryczne ani wytwarzane wibracje, dzięki czemu funkcja nie ogranicza ruchu ramienia gramofonu. W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników dotyczące funkcji automatycznego podnoszenia wdrożono rozwiązanie, w którym najwyższy priorytet nadano jakości dźwięku. Dzięki zastosowaniu absolutnego minimum funkcji niezbędnych do odtwarzania płyt zapewniono łatwość obsługi gramofonu.

To tyle ze strony producenta.

Dane techniczne:


Gramofon z napędem bezpośrednim
Prędkości obrotowe    33-1/3, 45, 78 obr./min
Początkowy moment obrotowy   0,18 N・m/1,8 kg-cm
Kołysanie i drżenie   0,025 % W.R.M.S.
Talerz gramofonu odlew aluminiowy
                            Średnica: 332 mm
                            Waga: ok. 2,0 kg (łącznie z matą gramofonową)
Wyjście audio
                            PHONO (Pin Jack) x 1
                            TERMINAL UZIEMIENIA x 1
                            LINE (Pin Jack) x 1
Waga                    Ok. 9,9 kg

Cena 4 400 pln.

Uff, a już myślałem, że będzie to coś za jakieś 40 tysi.
Kiedy odradzała się marka Technics od razu zapowiedziano - wyłącznie produkty premium. Stąd w parze szły i ceny z tego przedziału. Jestem mile zaskoczony tym faktem.
Ciekawe jak spisuje się w naturze. W dzisiejszych czasach nie jest trudno o produkty za 2-3 tysiące, które są o... 2-3 tysiące za drogie względem tego co sobą prezentują.

Cytat: Darion w 08 Wrzesień 2019, 21:10:33
W dzisiejszych czasach nie jest trudno o produkty za 2-3 tysiące, które są o... 2-3 tysiące za drogie względem tego co sobą prezentują.

O to to!
Nie znam się, to się wypowiem.

#5 14 Wrzesień 2019, 09:52:07 Ostatnia edycja: 14 Wrzesień 2019, 09:54:30 by Dr Dur Brzuszny
Cytat: Darion w 08 Wrzesień 2019, 21:10:33
...
Ciekawe jak spisuje się w naturze. W dzisiejszych czasach nie jest trudno o produkty za 2-3 tysiące, które są o... 2-3 tysiące za drogie względem tego co sobą prezentują.

Dokładnie. Powinni je rozdawać zatem za darmo.

Cytat... wydajnym gramofonie SL-1500C ...

Nie napisali na czym polega ta "wydajność"?


GM

@Dr Dur Brzuszny

"Dokładnie. Powinni je rozdawać zatem za darmo."

Nie zrozumiałeś, dzisiejszy rynek audio wypuszcza w coraz większej ilości szmelc, którego wycena jest z dupy nie mając nic wspólnego z jakością. O to tu chodzi, o nic innego.
Nie znam się, to się wypowiem.

Cytat: Bertrand w 14 Wrzesień 2019, 11:12:26
...
Nie zrozumiałeś, dzisiejszy rynek audio wypuszcza w coraz większej ilości szmelc, którego wycena jest z dupy nie mając nic wspólnego z jakością. O to tu chodzi, o nic innego.

Zrozumiałem, zrozumiałem.
Coś kosztuje 2 tysie. Coś jest o 2 tysie za drogie w stosunku do swej wartości/jakości. Ile zatem powinna wynosić cena, żeby coś było warte tego, co sobą reprezentuje?
Bez "dupy" nie byłoby takiej mocy argumentu?GM

@Dr Dur Brzuszny

Jak już lubisz być taki dosłowny to odpisze Ci tak na przykładzie Media Marktu - byłem ostatnio tam na zakupach i poszedłem sobie na dział audio obejrzeć co tam mają, w tym gramofony, i powiem Ci szczerze tego plastikowego badziewia Audio Techniki itp. to nie chciałbym nawet za darmo. Co do cen to tak są one z dupy w stosunku do tego co oferują.


Nie znam się, to się wypowiem.

Tak, bardzo lubię być dosłowny. Pięknie dziękuję za wyjaśnienie problematu na przykładzie. Na szczęście nikt nie wciska na siłę tego dupiastego badziewia, więc na razie możemy spać spokojnie.
GM