Wszystkie nowsze wypowiedzi przeniosłem do nowego wątku. Tutaj jest miejsce na pytania i porady w zakresie uznanym przez technikę i naukę. ;)
A man can never have enough turntables.

Panowie z UK złożą mi komputerek.

Dziękuję wszystkim za porady.

Jaka konfiguracja ? Będzie coś z audio-voodoo ? ;-)))))))
Zapraszam na www.ppaudio.pl - nowa jakość w audio

Właśnie jestem na etapie konfiguracji sprzętu do daphile OS i mam na myśli taki zestaw:

1. Płyta główna - ASRock Q1900DC-ITX zintegrowana z procesorem (tu kusił i3 lub i5 ale to chyba przerost formy nad treścią)

2. obudowa Streacom FC8 Alpha- fajna bo cicha i można to zamknąć i nie martwić się o kurze itp. Klatki średnio mi się widzą, a nic innego sensownego nie znalazłem...

3. Napęd do ripowania / odtwarzania plyt CD z kolekcji.
Tu też zgryz - plan jest taki aby całkowicie odtwarzacz CD w tym momencie zastąpić tym wynalazkiem (mądre to?), jaki napęd slim da mi przyzwoita jakość?

4. Zestaw ma umożliwiać w przyszłości podłączenie PPA/JCAT o ile to w ogóle odegra jakąś rolę (niby wejscia USB są zintegrowane z płytą więc nie wiem jaka rola by ich była, chyba tylko po to aby sprawdzić dla świętego spokoju).

Kabel ethernet i czerpanie z NAS'a danych. Całość pcha sygnał do DAC Wadii di122 lub innego DAC'a, który zostanie po testach.

Tylko może z motyką na słońce.. może lepiej wziąć NUC'a na i3, pieniądze podobne, a to też szybkie małe i ciche?

ad 1.
Nie będę oceniał wyboru płyty, bo są rozmaite. Moje doświadczenie podpowiada mi jednak dwa warunki. Najważniejszy, żeby nie trzeba było używać wiatraków. Co ci po super sprzęcie, jak dwadzieścia do trzydziestu decybeli będzie miał wentylator. Drugi warunek dla mnie ważny, to możliwość cyfrowego wyprowadzenia dźwięku z płyty, a więc płyta z dobrą kartą dźwiękową. O tym oczywiście można dyskutować. Moje uzasadnienie jest takie - przeważnie i tak słuchamy strumienia 16/44,1, a wyjście toslink ma 24/96, zaś coaxial 24/192. Konia z rzędem, kto usłyszy te niuanse. :)
ad 2.
Streacom to fajne obudowy, więc na pewno może być.
ad 3.
Z tym to jest problem. Komputer audio można używać, sterując nim z telefonu lub tabletu bez podłączania ekranu. Tak jest wygodniej i łatwiej. Ktoś, kto nie ma "drygu" do komputerów też da radę. Ale do ripowania płyt lepiej mieć "pełnosprytny" komputer  z normalnym interfejsem, gdzie można włożyć płytę, ściągnąc dane z CDDB, ewentualnie je poprawić, bo błędy się zdarzają częściej niż można by sądzić, dograć do katalogu ściągnięty z netu obrazek okładki, wszystko przerzucić do NAS i zindeksować bazę.
ad 4.
Zakładam że słyszysz jitter na poziomie nanosekund, wtedy na pewno warto inwestować w takie wynalazki, choć może się okazać, ze nie będą dostatecznie hajendowe i skończysz z Aurenderem za kilkadziesiąt tysięcy euro. ;)
A man can never have enough turntables.

1. Faktycznie tu boli mnie kwestia braku optyka, ale podstawowy sygnał do DAC będę prowadził przez USB. Dodatkowo mam m2tech hiface małe urządzenie, które wyprowadza sygnał do coax oraz wyrzuca szumy z kompa, wiec awaryjnie posłuży.

3. Co do ratowania to bym sie nie martwił, bo tu akurat planuje agregować dane na NASie i w razie czego mam możliwość edycji tego z laptopa. Raczej chodziło mi o przyzwoity transport cd i czytnik, który z czystym sumieniem można polecić. Dawniej teac, Pioneer to były porządne napędy do kompów, teraz zwłaszcza slim nie wiem co jest ok... :/

4. Słyszałem o tym (od innych), straszono mnie, że nie da się zrobić dobrego źrodła z cyfry i tyle, myśle że świat idzie do prostu i sa tacy co dają rade.

ad 3.
Nic nie pisałem o ratowaniu. Pisałem o wygodzie ripowania na typowym komputerze audio. Chyba, że chcesz mieć na nim Windows 7/8/next.
Ja mam w swoim komputerze audio szczelinowy napęd Panasonica NJ-85J-B. Jest wyjątkowo cichy i bezproblemowy (to czytnik/nagrywarka DVD).
ad 4.
Dobre cyfrowe źródła istnieją nie od dziś. Tylko hajendowcy tego nie uznają, bo wciąż jeszcze mało voodoo w tej dziedzinie. Od przynajmniej paru lat są doskonałe karty dźwiękowe, nawet wbudowane na płytach głównych. Standard USB 2 też już istnieje sporo czasu.
W swoim komputerze mam:
02:01.0 Audio device: VIA Technologies, Inc. VT1708/A [Azalia HDAC] (VIA High Definition Audio Controller) (rev 10)
z wyjściem cyfrowym i analogowym RCA.
Na wyjściu cyfrowym ma niezłe możliwości
  PCM:
    rates [0x7e0]: 44100 48000 88200 96000 176400 192000
    bits [0xa]: 16 24
    formats [0x5]: PCM AC3
Więc co tu jeszcze mozna poprawić? Owinąć sreberkiem kabel SATA?
A man can never have enough turntables.

@starym:
Oczywiście odpisuje z przenośnego sprzętu wiec zamiast ratowania miało byc tagowania lub ripowania. Mniejsza z tym. W daphile jest o tyle wygodnie, że cały system może startować z pendrive, wiec awaryjnie można zrobić drugi system.

Dzięki za pomoc, będę słuchał tego cuda.