Z późniejszego okresu...


Ich repertuar albo zawierał, albo mocno wchodził w utwory The Shadows, The Ventures czy The Spotnicks. Wykonywali też wiele piosenek Cliffa Richarda z własnym tekstem.
Powstali w 1963 roku a już w roku następnym po licznych koncertach i festiwalach ich popularność była tak duża, że w kategorii zespołów instrumentalnych wygrywali nawet przed Niebiesko-Czarnymi.
Większość ich repertuaru stanowiły właśnie utwory instrumentalne. Stanowili też grupę muzyczną akompaniującą takim wokalistom jak  Piotr Szczepanik, Helena Majdaniec, Danuta Rinn, Bogdan Łazuka czy Anna German.
Latem 1966 do zespołu dołączył Piotr Gąssowski, następnie Zbigniew Bizoń i Maciej Kossowski. To ich gusta muzyczne spowodowały o nowym brzmieniu formacji.
Tajfuny dokonały bardzo wielu nagrań radiowych na potrzeby audycji muzycznych. Aż dziw bierze, że tylko nieliczne z nich ukazały się na płytach.Dopiero po rozwiązaniu zespołu (1967) ukazały się na płytach  z serii "Gwiazdy mocnego uderzenia"...



Z Wojciechem Gąssowskim...

Trzy Korony.
Powstał w 1970 roku. Jego pomysłodawcą był Krzysztof Klenczon, który odszedł z Czerwonych Gitar. W skład zespołu weszli jeszcze Ryszard Klenczon, Grzegorz Andrian i Marek Ślazyk.
Chociaż z każdym występem grupa zyskiwała na popularności to już dwa lata później dała swój ostatni koncert w tym składzie - Krzysztof Klenczon sfinalizował swój wyjazd do USA. Nowym wokalistą została Maria Głuchowska. Jak to zawsze bywa w takich przypadkach - po kilku miesiącach grupa uległa rozwiązaniu.


Grupa zaistniała przy warszawskim klubie harcerskim "Sezam". Był to przełom 1962/1963 więc wzorem innych grali głównie zachodnie kawałki rock and rollowe. Jak inni wzorowali się na takich zespołach instrumentalnych co The Shadows czy też The Ventures.
Pamiętacie z telewizji lub radia redaktora Andrzeja Turskiego? W TVP prowadził taką cykliczną audycję "7 dni świat". Od 1963 był w składzie Chochołów, grał na gitarze.
Szerszej publiczności formacja ta dała się poznać z dobrym skutkiem na szczecińskim II Festiwalu Młodych Talentów. Z czasem przez zespół przewinęło się wielu znanych i uznanych muzyków wcześniej występujących w innych popularnych zespołach. Gąssowski, Godlewski, Butowtt,...
Muzycy wystąpili w kilku polskich filmach, w tym w serialu "Wojna domowa" jako... zespół występujący na konkursie talentów :)
W 1966 roku formacja rozpadła się a większość jej członków odnalazła się w nowej grupie Akwarele Czesława Niemena.




Z inicjatywy Jerzego Kosińskiego (wcześniej Czerwono-Czarni), Ernesta Brylla i Marka Sarta powstał w 1967 zespół Drumlersi.
Miał to być zespół jak najbardziej beatowy lecz z mocno odwołujący się do polskiego folkloru. Założyciele jeździli praktycznie na każdy koncert, zwłaszcza gitarowy, i starali wychwycić jakieś utalentowane osoby. W ten sposób zaproszono do Żelazna koło Kłodzka grupkę liczącą prawie 60 osób, głównie młodzieży po szkole muzycznej - wybrano kilka osób, które od teraz stanowiły skład tej formacji.
Ich debiut w tym składzie w 1968 na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki wypadł bardzo obiecująco i grupa przystąpiła do pierwszych nagrań radiowych. Latem tego roku zespół wziął udział w nagraniach do filmu "Przygoda z piosenką". W zespole z powodzeniem występował i śpiewała Sonia Sulin czyli nie kto inny jak Halina Frąckowiak.
Roszady, roszady, a końcem roku 1968 grupa rozwiązała się definitywnie. Dwa lata. To taka średnia życia wielu ówczesnych zespołów muzycznych.



#18 26 Czerwiec 2016, 12:15:37 Ostatnia edycja: 26 Czerwiec 2016, 12:17:09 by Darion
To jeszcze...

Blues, rhythm and blues, standardy jazzowe, potem muzyka improwizowana i eksperymentalna. Byli ambitni.
1969 - pierwszy skład: S. Łosowski, L. Badełek, J. Tomaszewski, A. Kyś oraz J. Schwartz (wokalista).
Wybrzeże mocno obrodziło. Kolejny zespół tym razem z Gdańska. Występowali tam w klubie "Rudy Kot".
Już pierwsze dwa lata to spore zainteresowanie ze strony publiczności. Gdziekolwiek występowali zdobywali jakieś nagrody. W 1973 roku do zespołu dołączył Grzegorz Skawiński. W 1975 roku nawiązali współpracę z sopocką Bałtycką Agencją Artystyczną co zaowocowało zwiększoną liczbą koncertów w całym kraju. Kierownicy agencji zaproponowali zmianę nazwy zespołu na bardzie nowoczesną, współczesną...
W lipcu 1976 roku rozpoczęli koncert w radiowym studiu (audycja "Bałtyckie Forum Muzyczne") jako Akcenty, by ostatnie dwa kawałki zagrać już jako... Kombi.
Tak tak, to Kombi, które w latach 80-tych stało się jednym z najpopularniejszych zespołów.