Box-y z płytami winylowymi pojawiały się od zawsze. Przyczyną wydawania takiego zbioru była najczęściej (przynajmniej tak mi się wydaje) chęć zysku lub pozbycie się
nadmiernie wyprodukowanych płyt z mało chodliwymi tytułami. To jest jakby jedna strona medalu. Druga to my, potencjalni nabywcy dokonujący takich zakupów. Wchodziliśmy wówczas w posiadanie kilku nowiutkich płyt, co często wychodziło dla nas taniej niż zebranie ich jako pojedyncze egzemplarze.
Wszystko to jednak teorie spiskowe :) A prawda jak zwykle lerzy po środku.

Założyłem ten temat aby opisać kilka z nich które akurat posiadam w swoim zbiorze. Kierowały mną w momencie zakupu zawsze cena lub wyjątkowość takiego box-u ze względu na dodatki jakie wytwórnia postanowiła sprezentować uatrakcyjniając zakup.

The Alan Parsons Project

Box wydany w 1987 roku. Typowy przykład pochodzący z wytwórni Arista ratowania nadmiernego tłoczenia płyt. Płyty wydane co prawda w ładnym pudełku z grubej lakierowanej na wysoki połysk tektury ale reszta to cienkie koperty wewnętrzne bez wyściółki a same płyty to 80 gr. placki. Dźwięk zupełnie poprawny jak na lata '80 ubiegłego wieku. Nie znam ceny jaką wówczas za niego sobie życzyli, oczewiście w RFN :)

Phil Collins

A to wydawnictwo Atlantic, zostało wsparte techniką Rhino Entertainment Company i od razu nabywa rangę wyjątkowości.
Piękna oprawa z twardej sztywnej tektury. W środku koperty wyściełane folią, fonogramy o wadze 200 gr. bogato ilustrowana książka z kredowego papieru a w niej zdjęcia, reprodukcje singli i informacje o zawartości płyt.
Dzięki Rihno nagrania brzmią fenomenalnie, wspaniała dynamika i czystość dźwięku wręcz poraża.
Nagrania dzieli kilkanaście lat a słucha się ich jakby pochodziły z jednej płyty.
Cena tego wydawnictwa to ok. 350 pln.

Dire Straits "The Studio Album 1978 - 1991"

Ładnie wydany box z 2013 r. firmy Mercury Records, wszystkich studyjnych płyt zespołu. Jedyną wadą jest brak rozkładanych okładek i kopert wyściełanych folią. Okładki z dość grubej tektury dobrej jakości. Koperty również tekturowe ze zdjęciami i tekstami. Płyty to 180 gr. placki, starannie obcięte z bardzo dobrej jakości dźwiękiem, dynamika nagrań bez zarzutu. Koszt zakupu to ok. 450 pln. Pamiętam że w okresie pojawienia się tego box-u, handlarze rozpakowywali go i sprzedawali pojedyncze egzemplarze płyt w cenie od 170 do 220 pln. za sztukę.

ZZ TOP "Goin'50

To może teraz coś z nowszych nabytków :) Tekturowe lakierowane pudełko a w nim 5 LP po 180 gr. zapakowanych w koperty z folią (tak jak lubię). Repertuar tej składanki przebojów ułożony chronologicznie co dokładnie zostało opisane w dołączonej rozkładanej wkładce. Dźwiękowo pierwsza klasa, czyściutko, dynamicznie, dość soczyście z piękną stereofonią. Postarali się poddając te stare nagrania masterowi. Głośność między nagraniami wyrównana fachowo bo pochodzą od 1969 do 2012 roku. Każda z katalogowych płyt ma tu swojego przedstawiciela. Dobór repertuaru oceniam za bardzo trafiony, same hity :)
Cena ok. 280 pln.

#6 25 Sierpień 2019, 11:04:34 Ostatnia edycja: 27 Sierpień 2019, 00:01:57 by StaryM
The Traveling Wilburys Collection

To prawdziwie kolekcjonerski box z winylami. Wydano go w 2007 roku i od razu rozszedł się w mgnienia oku. Kosztował coś ok. 350 pln. I tym razem mastera z taśm matek robił Rhino Entertainment Company. Dźwięk jest zachwycający, uważam że tak powinny właściwie brzmieć wszystkie płyty. Co do zawartości to w pięknie wykonanym pudełku, pokrytym tkanym materiałem mamy 3 LP po 200 gr.
Trzecia płyta to taki rarytas z mixami i niepublikowanymi wcześniej piosenkami. Dodatkowo wydawca kolekcjonerom dorzucił:
- duży plakat
- pocztówki w kopercie 6 szt.
- książkę o historii Travelling Wilburys
- wkładki z opisem do każdej z płyt
Wydawnictwo od strony muzycznej i poligraficznej stoi na bardzo wysokim poziomie.

Led Zeppelin "Mothership"

Box wydany przez Warner Music Group w 2007 roku, płyty tłoczone w USA. 4 LP po 200 gr. w grubych foliowych kopertach które stanowią wypełnienie tekturowych kopert z wizerunkiem muzyków zespołu. Jakość tłoczenia jest wprost fenomenalna (o dziwo bez wsparcia techniki Rhino"). W moich kategoriach postrzegania dźwięku jest to nagroda "Nobla", nigdy nie słyszałem lepszej jakości nagrań które pochodzą od 1969 roku. Dodatkiem jest książka przedstawiająca historię zespołu i repertuaru wypełniającego płyty.
Cena wydawnictwa to ok. 360 pln.

#8 28 Sierpień 2019, 15:49:21 Ostatnia edycja: 28 Sierpień 2019, 15:53:52 by WOY
Deep Purple "The Vinyl Collection"

A to już typowy box zawierający standardowe płyty, wydany w 2015 roku, gdzie przy cenie 400 pln. robi się atrakcyjnie 8)
Dźwiękowo zupełnie przyzwoicie.

Przybył kolejny ciekawy box w kolekcji, czyli Deep Purple "Whoosh!"
Za niecałe 200 pln. jest dość bogato. W zestawie 2 LP gatefold, 3 single 10"  (łącznie z 12 nagraniami) :) CD+DVD, 3 art prints z grubej tektury i gustowna koszulka promująca to ciekawe wydawnictwo.
Jakość tłoczenia zarówno LP jak i singli bardzo dobra. A wszystko w sztywnym grubym pudle.
W podsumowaniu napiszę tak. Za taką cenę, to aż rozpusta 8)