Czasem widzimy takie sprzęty audio, że nam się rozmarzone oko świeci. Czasem są horrendalnie drogie i zdajemy sobie sprawę, że więcej kosztuje wzornictwo i drogie materiały niż jakość dźwięku. Jednak są także tanie sposoby.
Dziś mody jest industrialny design. Minimalistyczny z przewagą prostych i gładkich powierzchni, w różnych odcieniach szarości, z niewielkim akcentami kolorystycznymi. W takim otoczeniu także sprzęt audio  powinien mieć odpowiedni kształt i wygląd.
Naturalnym materiałem wydaje się płyta OSB, która dziś zdobyła sobie prawo istnienia w mieszkalnych wnętrzach. Beton, cement i sklejka to również ciekawe materiały. Poniżej na zdjęciach dwa przykłady. Obudowy z OSB są na wyciągnięcie ręki. Idziemy do Castoramy lub Obi (są jeszcze inne podobne sklepy, ale nie w moim miescie), podajemy wymiary, prosimy o przycięcie. Koszt obudowy jest niewielki. A jak to będzie grac? Zależy od głośników, zwrotnicy i wytłumienia w środku (oraz oczywiście od projektu).
A man can never have enough turntables.

Gdyby zedrzeć okleinę z drewna szlachetnego (i najlepiej jeszcze rzadkiego), to takie Sonus Faber zagrałyby dokładnie tak samo. Z drugiej strony postawić takie obudowy, które kiedyś widziało się tylko z tyłu pudła; ...a te betony już w ogóle do mnie nie przemawiają. 
W muzeum sztuki nowoczesnej jest bardzo dużo różnych sprzętów w takim typie, których jednakże w domach już się nie spotyka. Bo są  "jednorazowe". Robią wrażenie za pierwszym razem. Takie łał na widok "ciekawego" połączenia materiałów czy innego kształtu. Bardziej popatrzeć niż używać.
Była moda na taborety i stoły zrobione z palet. Na zdjęciu taki fajny dizajnerski salon, w realu siedziało się jak w... magazynie :)

Siedziałem na kanapie z palet i była całkiem wygodna. Inną kwestią jest estetyka - co się komu podoba. Jedni lubią styl industrialny, inni nie. Zresztą podobnie z innymi stylami. Syn znajomych odziedziczył mieszkanie po babci. Urządzone w latach 60'. Paskudne. Zamiast robić kapitalkę, urządził się właśnie w tym stylu i wyszło nieźle. Zdjęć nie mam, więc przykładowa fotka z netu:



Z co do głośników z betonu, to kiedyś rozmawiałem z gościem, który twierdzi, że to ma prawo dobrze grać. ;)
Nie wiem, nie próbowałem, ale tu raczej chodziło mi o pokazanie tanich pomysłów na coś oryginalnego. Podobnie jak z kulkami. ;)
A man can never have enough turntables.

Był kiedyś taki czas, kiedy mocno zalecano każde kolumny dociążyć. Można było na takiej położyć jakieś grube książki. A najlepiej zrobić to sypiąc w obudowy piasek. Ba, nawet w handlu były do nabycia woreczki z piaskiem do tego przeznaczone. Przy betonie chyba można zaoszczędzić.

A przy gazobetonie..?   

:)

Przypomniało i się, że jakaś poważna firma produkowała właśnie obudowy do swoich kolumn (a były to modele z wyższej półki) właśnie z betonu. Żeby ładnie się to prezentowało beton był do formy wprowadzany pod ciśnieniem. Właśnie chodziło o to żeby kolumny głośno grając nie wpadały w niepotrzebny rezonans.
(Albo to były tylko spody tych kolumn? )

Na rynku od dawna są głośniki ogrodowe np.: Niles RS5. Można mieć kamienny hi-end w ogródku ;)
Występują różne wersje kolorystyczne gdyby kogoś to interesowało ;) Niestety ale nie wiem pod jakie wzmacniacze są dedykowane, może pod te pracujące w klasie D? ;)
Nie znam się, to się wypowiem.

Tak, są głośniki ogrodowe... Zamiast radia Szarotka. ;)
A serio to ktoś mi opowiadał, ze widział i słyszał. Generalnie ma to sens w jakichś np restauracyjnych ogródkach, gdzie chodzi o to, by głośników nie było widać, a żeby się jakaś muzyczka z nich sączyła robiac nastrój. ;)
A man can never have enough turntables.

Z betonu...

W tym wypadku raczej nie będzie tanio, ale dizajnersko na pewno  ;)
A man can never have enough turntables.

#8 22 Luty 2017, 18:16:24 Ostatnia edycja: 22 Luty 2017, 18:25:57 by piramidon
Śliczne!-link proszę, ja chcę takie!!! To takie proste do zrobienia.
686 razy proszę.
Przecież własnoręcznie(z pomocą) wykopałem fundament domu, zaszalowałem go i wylałem.

Własnoręcznie kopałem i zaszalowałem własnoręcznie pospawanymi szalunkami basen 30mkw.
Ramy te stanowią teraz ściany namiotu foliowego dla winorośli na swoje wino.

Takie kolumny to pikuś.

No tak, ale nie każdy spawacz jest jubilerem.
A to może być jubilerska robota betoniarska.


O! Kolego, to ja chyba do ciebie będę miał sprawę. Myślałem sobie o takich kolumienkach w industrialnym wystroju - z przodu i tyłu OSB, a boki z takiego pustaka betonowego. Ale ja nie mam o tym pojęcia i nie wiem gdzie takie bloczki kupować. :)
A man can never have enough turntables.