Kiedyś ktoś mnie pytał o stopki (nóżki) do gramofonu Rega. Można takie kupić na Ebay z grubej gumy, ale są drogie jak wszystkie dodatki tej firmy. Niedawno byłem w OBI i tam w dziale z gadżetami dla domowych winiarzy były takie korki gumowe na te butle (czy jak to się tam nazywa). Z gumy sztywnej i grubej lub czegoś podobnego, z otworem pośrodku. Niestety białe, a nie czarne, ale może się kumuś ta wiedza przyda. ;)

Jeśli ktoś będzie miał informację o innych takich rzeczach, które można zastępczo wykorzystać, to może warto pisać w tym wątku.
A man can never have enough turntables.

Są podobne, lecz trochę sztywniejsze, z grubszej gumy. To odbojniki do drzwi, też z centralnym otworem do mocowania. Są też roznej wielkości półkule gumowe, tym razem jednak samoprzylepne. Te odbojniki są po ok 4-5zl/szt, półkule widzialem w Obi po 6,50 za kpl 2szt.

Nie ma jak postęp i nowinki techniczne.
Syn kupił drukarkę 3D- teraz problemy z brakującymi częściami dużo łatwiej rozwiązać. Potrzebowałem nóżek do gramofonu, bo doszedłem do wniosku, że poprzednio założone nie bardzo mi się podobają. W szafie miałem oryginalne, plastikowe, z ładnie wykończoną powierzchnią boczną, lecz zbyt niskie. Wysłałem synowi projekt "przedłużek", już się drukują. Podwyższą nóżki o 6mm i będzie git.

"Przedłużki" do nóżek wydrukowane, sklejone, założone. Niech żyje nowoczesna technika!

Kolejną część zastępcza z Ikei- doniczka z tworzywa: grubościenna=sztywna, dostępne różne wielkości. Idealnie się nadaje na puszkę dla średniotonowca.

Uwaga, ważne!
Czasem trzeba coś wytoczyć, frezować, czy wykonać coś w zastępstwie uszkodzonej części mechanicznej. Niedawno byłem w takiej sytuacji i znalazłem przez olx warsztat p. Wojtka z Bydgoszczy. Dzięki niemu zreanimowalem gramofon Lenco z uszkodzonym w transporcie łożyskiem talerza. (Sprzedający olał moją prośbę nt zdjęcia do transportu. Jakby ktoś potrzebował pomocy tokarza, dołączam link o ogłoszenia z olx:
https://www.olx.pl/d/oferta/drobne-uslugi-tokarskie-i-frezarskie-popoludniami-szybko-i-tanio-CID619-IDKCbVO.html

A'propos części zamiennych- w moim Lenco L500 "skończył się" wysokolepki olej w windzie. Na Alle... zakupiłem taki o lepkości 200 000 cst, który polecają do lekkich ramion (do ciężkich jest o lepkości 500 000). Po wyczyszczeniu resztek izopropanolem, do "zatankowania" windy wystarczyła kropla na czubku śrubokręta.
Po złożeniu do kupy i regulacji nacisku, nastąpiło sprawdzenie działania i... Jest świetnie. Winda opada powoli, płynnie, jednakże nie za wolno.
Opakowanie 2 ml wystarczy do wieeeelu gramofonów. ;)

Czasem gubi się logo lub jest na tyle zniszczone, że chciałoby się poszukać nowego, by kolumny, czy inne urządzenie wyglądało lepiej. Nie mam z tym problemu- mam "zaprzyjaźnioną" agencję reklamową, gdzie da się to wykonać z grafiki. Oto przykłady plakietek, które mi wypalono laserem na specjalnym laminacie. W razie potrzeby mogę służyć pomocą w pośrednictwie. Nie jest to bardzo tanie, ale w przypadku nietypowych plakietek da się przeżyć. Trzeba też trochę poczekać, bo szef firmy robi mi to w ramach "wolnych mocy produkcyjnych", a priorytet mają regularne zamówienia od klientów.

Promocja, wyprzedaż, przecena -75%!!!
Potrzeba kanału bass-reflex fi88 razy 160? Po co przepłacać, można kupić wazon do nagrobka i mieć problem z głowy za 3 z groszami. Wykonanie estetyczne, wylot ładnie zaokrąglony i matowy, półelastyczne tworzywo. Tylko trzeba wyciąć denko. ;)