Zakładam temat tutaj, bo NAS to w zasadzie komputer, niektóre mają wyjście HDMI, wiele obsługuje USB-DAC, drukarki, kamery IP, tunery DVB, DVB-T, torrenty itd... pełnią też rolę magazynu współdzielonego przez domowników.

Kilka lat temu NAS-y (Network Attached Storage) kojarzyło mi się z urządzeniami QNAP-a. Dobre, ale drogie.
Przy okazji wymiany laptopa Żony oraz zmiany lapka Juniora, a właściwie zamiany na blaszaka (laptop stał się "niegrywalny" z powodu wymagań nowych gier :/) wróciłem do tematu i zacząłem przeglądać internet.
Okazuje się, że przespałem rewolucję jakościowo-cenową.
Ale im dłużej czytam tym mam więcej wątpliwości, a apetyt rośnie ;)
Bo i backup sprzętu lokalnego (PC, może tablety, ajfony itd), backup serwerów www (rsync np.) DLNA oczywiście, print server, możliwość podpięcia jakiegoś DAC'a (USB) serwer php, mysql (silniejsze NAS-y radzą sobie nawet z hostowaniem "na zewnątrz" - mnie wystarczy jakieś testowe środowisko w lokalnej sieci, z możliwością wystawienia na zewnątrz, żeby np. komuś pokazać. Katalogowo jest masa sprzętu spełniającego wszystkie ww. wymagania i jeszcze więcej.
Problem jest taki, że nikt nie podaje (bo i czasami ciężko podać) ile jaka usługa pożera zasobów.


Żeby od czegoś zacząć przyglądam się sprzętom 2 firm: Synology (seria DS213/214) i QNAP (seria TS2xx)
Jest jeszcze model QNAP-a z pasywnym chłodzeniem HS210, NetGear i jego Ready NAS-y, ASUS też coś ma (i chyba nawet z HDMI)


Jestem zdeterminowany i na pewno coś kupię, ale nie chciałbym kupić czegoś, co będzie dobre inaczej :P

Stąd ten temat/pytanie - macie jakieś doświadczenia z NAS-ami w zastosowaniach audio i nie tylko?
Jakie są praktyczne prędkości w sieci LAN, jak mocny powinien być procesor, ile RAM-u, USB2 czy 3, jedna karta LAN czy dwie, różnice w systemach różnych producentów, jakie dyski itd..We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar :)
http://youtu.be/BxroiTRg7Tg

NAS ma bardzo wiele zalet. Można go wstawić do piwnicy, garażu, do garderoby i nawet jeśłi warczy trochę mieć to w nosie, bo będzie daleko od miejsca, w którym słuchamy muzyki. Na dzisiejsze czasy potrzebna jest sieć gigabitowa w domu. Kable LAN nie grają, ale muszą zapewnić działanie tej gigabitowej sieci. Dwie karty LAN? Jak jest możliwość spięcia tego w bonding, to czemu nie. Ma to sens, gdy z jednego NAS będzie korzystać jednocześnie kilku użytkowników, pobierając duże ilości danych (np. oglądanie trzech filmów fullhd naraz). Jednak w większości przypadków spokojnie wyrobi się jedna karta gigabitowa. Nie chce mi się teraz liczyć, ale o ile pamiętam to zapewnia ona przesył pełnego strumienia wav 24bit/96kHz równocześnie do 10 odtwarzaczy.
Dyski? Każdy dysk SATA będzie wystarczająco szybki. Oczywiście mam na myśli obecnie produkowane dyski, a nie jakieś zabytki sprzed lat. Najlepiej mieć z pięć lub sześć dysków jako RAID5, a jeśli dwa to RAID0 jako mirror dla bezpieczeństwa danych. USB? Bez znaczenia. Po jakiego grzyba biegać z jakimiś paluchami na USB skoro masz sieć. Mój guru mawiał: "komputer to jest gówno nie komputer, dopiero sieć to jest komputer".
Większość obecnie sprzedawanych gotowych NAS i komputerów sprzętowo sobie da radę. nie ma co przesadzać z tym, że bez ośmiu rdzeni i 16 GB RAM nie ma co marzyć o dobrym NASie. Nie podpowiem ci żadnego sprzętu, bo to nie moja działka.
A man can never have enough turntables.

Dzięki za info. Dwie uwagi: USB potrzebne mi jest, bo chcę drukarkę w domu usieciowić - rzadko używana, ale nic tak nie wkurza jak latanie z laptopem między pokojami bo ktoś chce 1 stronę wydrukować, no i moje stare EMU na USB podłączyłbym :)
Druga uwaga: RAID1 - jeśli mirror chyba?
We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar :)
http://youtu.be/BxroiTRg7Tg

Tak, oczywiście RAID1 miało być. Nie wiem skąd to zero, może dlatego, że Ziobrę w tv oglądałem. ;)
Do drukarki nie musisz mieć USB3 i tak nie będzie drukować, ani szybciej, ani lepiej. Natomiast musisz mieć NAS z funkcją print servera, a to nie każdy ma.
PS. Być może bum1234 zajrzy, on jest spec od IT, więc ci coś więcej powie.
A man can never have enough turntables.

Odświeżam temat. Przymierzam się do zakupu jakiegoś NAS'a jako magazynu do audio, być może do filmów również ale to margines. Przewidywana pojemność to co najmniej 2x4 TB i możliwość rozbudowy oraz połączeń z daphile poprzez sieć wifi. Jakie konkretne modele obecnie dostępne na rynku brać pod uwagę ?
W.
Wojtek

Nie jestem na bieżąco z konkretnymi modelami, ale warto myśleć o urządzeniach z klasycznymi dyskami 3,5 cala. Generalnie będą rzadziej podatne na awarie, dyski 2,5 cala są delikatniejsze. Nie trzeba szukać najszybszych, każdy ma transfer wystarczający do audio i video. Warto za to szukać tych cichszych, choć i tak sugerowałbym trzymać NAS gdzieś, gdzie jego szum nie będzie przeszkadzał. Najbardziej obecnie chwalone NAS to Qnap i Synology.
A man can never have enough turntables.

O tych markach myślę, tylko jak na razie nie znalazłem modelu z dobrze działającym wifi na pokładzie. Natomiast połączenie kablowe byłoby niewygodne gdyż zamierzam uruchomić daphile na drugim a może nawet trzecim terminalu i rozstawić je w różnych pomieszczeniach.
W.
Wojtek

Na terminalach możesz mieć wifi. Większość ludzi ma w domu router z wifi. Przypuszczam, że ty też. NAS może być podłączony kablem do routera.
A man can never have enough turntables.

#8 06 Listopad 2014, 20:44:35 Ostatnia edycja: 06 Listopad 2014, 20:47:27 by Filwoj
Mam oczywiście router z wifi i będę miał możliwość połączenia go kablem z NAS (gdy już jakiś zakupię). Rozumiem, że wtedy bez problemu uzyskam do niego dostęp z pc i daphile, np poprzez wifi ?
Wojtek

Oczywiście.
A man can never have enough turntables.