Te tkaniny w starym stylu są po pierwsze cholernie drogie, a po drugie niestety średnio się nadają. Są zbyt gęste. I niestety tłumią dźwięki wysokie. Zdecydowałem się na współczesną jednokolorową w brązie (neutralnie) ze względu na walory dźwiękowe.
A man can never have enough turntables.

Jeśli priorytetem była akustyka, to ok. Też używam do tego celu tkanin elastycznych, które rozciągnięte, "otwierają się".

#12 05 Grudzień 2018, 13:13:54 Ostatnia edycja: 01 Wrzesień 2023, 10:34:03 by StaryM
Tak, właśnie tego typu tkaniny użyłem. A co do zwrotnic i głośników. Używam od paru lat odremontowanego innego kitu SEAS (na pierwszym zdjęciu). Też ma dość prostą zwrotnicę i znany głośnik 25 TV-EW. To jest według opinii fachowców jedyny głośnik dziesięciocalowy, który potrafi odtworzyć najniższe A fortepianu (27Hz).
Obecnie wyremontowany  przeze mnie zestaw nie ma tak dobrego basu, ale jego dźwięk jest naprawdę urzekający. Teoretycznie policzywszy parametry zwrotnicy, pomyślałem sobie, że tweeter 5 TV-HF (razem ze średniotonowym na drugim zdjęciu) to tam nie ma wiele do roboty i prawie jest niesłyszalny. Dopiero jak robiłem pomiary i przepuściłem sygnał testowy to się okazało, że jednak go słychać. Drugi głośnik 9 TV-LG od góry nie jest ograniczany a jego nominalne pasmo to 1-20kHz, więc jak dla mnie spokojnie by starczył. A jego dźwięk na głowę bije współczesne głośniki.
Za niskie pasmo odpowiada 28/17 TV-GW, który z powodzeniem zaczyna sobie radzić od 40Hz (3. zdjęcie). Nominalnie ma 45 -3000Hz.
front_duzy.jpghigh-middle.jpglow.jpg   
A man can never have enough turntables.

Też będę musiał kiedyś na jakieś fajne kolumny sprzed lat '80tych. Teraz za dużo jest designu, a za mało inżynierii. I nie chodzi mi o materiały rodem ze sci-fi, ale o wiedzę projektanta i "to coś" ulotnego, co sprawia, że wręcz prymitywnymi środkami można było dojść do zaskakujących efektów.
Wierzę, że Twoje kolumny dobrze grają- miałem kiedyś też możliwość posłuchania jakichś nieokreślonych kolumn (po nalepce z tyłu tylko plama kleju została) i było lepiej, niż się spodziewałem.