Jedne z ciekawszych zestawów głośnikowych, które wykorzystywały w kształtowaniu brzmienia fale odbite. Miałem okazję ich słuchać i moim zdaniem warte są grzechu. ;)
A man can never have enough turntables.

Mój znajomy ma takie z gramofonem i wzmacniaczem Pioneera. Naprawdę świetny dźwięk. Bywając u niego zwykle zazdroszczę. ;)

Osobiście jestem za vintage ,solidne konstrukcje ,oczywiście mówimy o sprzęcie w miarę tanim. Praktycznie wszystkie zestawy ,które posiadam mają ponad 25 lat ,choć niektóre były kupione jako nowe... Taka ciekawostka po te jechałem 360 km ,grają świetnie. Co prawda wymagały wymiany zawieszeń w głośnikach basowych ,głośniki basowe i średnio tonowe to wyrób Tonsilu.

No tu widzę dokładniej, w wątku o gramofonach był tylko kawałek. Ale nadal nie wiem, co to. ;)
A man can never have enough turntables.

Nordmende Hi Fi 100 do kompletu takiego ustrojstwa...

Cześć,
Moim skromnym zdaniem, to nowych kolumn za 3-5-7 kPLN bym nie kupował.
W zasadzie, to ogólnie bym odradzał kupno nowych kolumn chyba, że ktoś świadomie ma takie czy inne potrzeby/preferencje (np. WAŻ  ;) )
Dodatkowo stosunek ceny do jakości nowo produkowanych kolumn z każdym rokiem jest coraz gorszy.
Podam przykład z branży:
- kolumny pewnej polskiej firmy "X", w sklepie katalogowo kosztują 7900zł;
- firma "X" ma swoje własne kanały dystrybucji więc narzut sklepu to ponad 100% - czyli na półkę sklepową trafiły za mniej niż 4000zł;
- w tym przypadku sklep chętnie udzieli rabatu i takie kolumny (ten konkretny model) mój znajomy kupił za 6250zł - rabat naprawdę godziwy;
- w wyniku pewnych komplikacji (impreza) jedna z kolumn została uszkodzona, była okazja zajrzeć do środka, jak łatwo się domyślić, obudowa z tanich materiałów, tanie głośniki (produkowane specjalnie na zamówienie tejże firmy "X"), przeciętnie skonstruowana i zestrojona zwrotnica, itd., itd.;
- poszukiwania zamienników nie przyniosły rezultatu, ale dzięki pomocy ludzi z branży udało się zdobyć "pod ladą" oryginały i co się okazało, koszt takiego głośnika po znajomości to 50zł/szt. za basowy o średnicy 17cm...
- idąc dalej tym tropem okazało się, że wyprodukowanie jednej, całkiem sporej obudowy 3-way to ledwie kilkaset złotych;
- składając to do kupy wychodzi, że wyprodukowanie takiej kolumny to dużo mniej niż 2000zł.
Konkretnych kwot czy marży nie mogę podać ale myślę, że mechanizm jest czytelny.

Co do kolumn używanych, to prócz oczywistych wad takiego rozwiązania jest kilka znaczących plusów: przy porównywalnym typie kolumny cena zakupu używki będzie niższa, jakość wykonania, w tym samych przetworników, zwykle będzie nieco lepsza i co najważniejsze, jak się nie spodobają to względnie bezstratnie będzie można takie kolumny odsprzedać. oczywiście pozostaje też do rozstrzygnięcia kwestia vintage vs. modern, ale zakładam, że Kupujący raczej z tym problemu mieć nie będzie.

Generalnie, to powyżej, to takie trochę truizmy, ale były mi potrzebne to postawienia pewnej tezy, a mianowicie, przy kwocie od 7-8kPLN wzwyż opłaca się zamawiać kolumny robione na zamówienie (manufakturowe).
Wykonanie lepsze, przetworniki lepsze, strojenie lepsze.
Jest tu parę "pułapek" ale dla świadomego odbiorcy myślę, że to najlepsze rozwiązanie.

Pułapki, o których myślę to: "stare", znane manufaktury na dzień dzisiejszy (za)bardzo się cenią, raczej bym do takich nie pukał, można za to kupić ich produkty z drugiej ręki i kolejna wada - niestety kolumny manufakturowe trudno odsprzedać.

Niemniej jednak, jak się zapuka do młodych, ambitnych firm, to i ceny będą dobre, i jakość wykonania na najwyższym poziomie.
Ja właśnie, po przejściu drogi nowych, używek, znowu nowych swoje kolumny zamówiłem właśnie w manufakturze - napiszę o tym innym razem.

Jest jeszcze jedna droga: można kupić gotowy projekt (głośniki, zwrotnica) i zlecić stolarzowi wykonanie obudów.

Ps. To mój pierwszy wpis na audiocafe, czasem coś tam od siebie dorzucę, po latach przerwy wróciłem do audio.

W zasadzie to nie można się nie zgodzić z tym, co piszesz. Po części dlatego, że faktycznie żyjemy w epoce, w której coraz więcej firm chce nam sprzedawać tandetę, ale drożej niż kiedyś. Ja bym dodał jeszcze, że chcąc racjonalnie wydawać pieniądze warto też szukać wśród kolumn używanych. Już gdzieś o tym pisałem, więc być może się powtarzam, ale można tanio całkiem przyzwoite pudełka kupić. Na zdjęciu Monitor Audio. Kupiłem je dla córki za raptem 450 zł, a są jak nówki.
A man can never have enough turntables.

Przebijam. Te kosztowały mnie 150zl. Podchodzą również pod kategorie vintage., Bo pamiętają XX w. IQ SAT-15. Jak na sat, to niezłe kloce 26x26x50cm.:)
Podstawki to już świeża robótka ręczna.

No Monitor Audio to jeszcze nie vintage, zwyczajne używki. A twoje to już chyba teraz by nie dały się kupić za 150, bo ludzie docenili dobre stare rzeczy.
A man can never have enough turntables.

#39 26 Styczeń 2021, 23:24:31 Ostatnia edycja: 26 Styczeń 2021, 23:31:28 by porlick
Kupiłem je jesienią, więc chyba od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Mam wrażenie, że po prostu gościu nie wiedział, co sprzedaje. Jedynym felerem i powodem do obniżania ceny była poodklejana miejscami tkanina maskownicy. Po przyklejeniu i wyczyszczeniu całości, kolumny są w świetnym stanie i grają zaskakująco dobrze. Tak, jak lubię- rockowo, z pazurkiem. Podstawki kosztowały mnie więcej, ale nie będę narzekał.