To znaczy - wymieniacie kolumny?

Grają, grają, i tak już kilkanaście lat. W tym czasie było kilka wzmacniaczy, źródeł... A może warto sprawdzić czy ferrofluid w tym czasie nie wyparował :) I co teraz z chłodzeniem cewki, wygładzaniem charakterystyki czy obniżaniem częstotliwości rezonansowej głośnika?
Kiedyś były robione takie wyliczenia uśredniające, które mówiły o wieku pracy kolumn głośnikowych bez zauważalnego pogorszenia ich brzmienia. Takim przedziałem czasu w zależności od klasy zastosowanych do budowy materiałów jest 10-15 lat.
Wgniecenia na obudowie czy ryski - to wyłącznie względy estetyczne. Ale stare kondensatory, zwłaszcza elektrolityczne, zużyte zawieszenia czy stan membrany (co dopiero papierowej) - to jak jazda samochodem na twardych i łysych oponach... Tylko zacny znaczek na masce pozostał :)

Tylko co teraz kupić jak z każdym rokiem wszystko coraz bardziej jest "made in China"...?

Myślę że każdy z nas, poszukuje dźwięku z kolumn który da mu satysfakcję :)
W momencie kiedy ją uzyskuje, pozostaje mu jedynie cieszenie się kolekcją zgromadzonej muzyki.
W moim przypadku, nic nie jest w stanie mnie zmusić do wymiany moich JBL.
Jeśli przyjdzie ten straszny czas ich dźwiękowej destrukcji:(  to będę je reanimował za wszelką cenę.
A to i tak wyjdzie taniej, niż zakup czegoś nowego :D

Hm... mój staż audiofilski jest niewielki, bo nie liczę tego z czasów PRL. Współcześnie zacząłem "zbierać" sprzęt zaledwie z 6 lub 7 lat temu. Bardzo mnie korci żeby mieć różne kolumny, ale na wiele to mnie nie stać. Trochę kombinowałem i to co mam jest niezłe, przewyższające nawet kolumny sporo droższe. Zatem chyba zostanie to co mam.
To są kolumny z głośnikami liczącymi sobie po 40 lat i jakoś nie przypominają złomu. Kondensatory mierzyłem, trzymają parametry, elektrolitów nie ma. Gdyby coś mi grało słabo, to pewnie bym kombinował, ale gra dobrze.
Choć chciałbym mieć także jakieś nowoczesne zestawy, ciekaw jestem jak grają STXowe Electrino i Neutrino. Ale cóż...
A man can never have enough turntables.

Moje kolumny i wzmacniacz mają razem ponad 50 lat ale póki grają to nie ruszam. Nie jestem kolekcjonerem gratów ani nietoperzem tylko słuchaczem muzyki  8)

I to są słowa godne MELOMANA.

Ja dopiero co zamieniłem takie 1,5 roczne na takie 40-letnie :-)

Moje mają już sporo lat, ale jestem zadowolony i nie zmienię ich jeszcze długo. Mam B&W DM604 i lubię ten rodzaj dźwięku.

Cytat: Ernesto w 19 Czerwiec 2016, 22:32:34Ja dopiero co zamieniłem takie 1,5 roczne na takie 40-letnie :-)
Wcale się nie dziwię.
Większość współczesnych modnych kolumn, włączając w to nawet bardzo drogie, ma przesunięty w górę dźwięk. Brakuje basu takiego naturalnego i prawdziwego, a ten co jest, to pompowany jest bass refleksem.
A jeśli wolno zapytać, jakie starocie właśnie nabyłeś? ;)
A man can never have enough turntables.

Tak. Ciężko spotkać we współczesnych kolumnach ten rasowy, naturalny bas znany sprzed lat. Moje kolumny to już kilkunastoletnie egzemplarze. Elac. Tak zwane 2,5 drożne wspomagane bassreflexem. Grają w miarę przyzwoicie, ale muszę odpowiednio użyć potencjometrów. Jestem z nich zadowolony. Ale chyba już i chciałoby się coś innego, coś nowego... Też dla oka.