02 Listopad 2018, 22:47:57 Ostatnia edycja: 02 Listopad 2018, 22:51:43 by Pablo_NL
Kupiłem dzisiaj w/w paczki dla kolejnego kolegi zapaleńca, jednak są to bardzo wymagające monitory i dwa tanie wzmaki nie uciągnęły ich. Pięknie zagrały pod moim Parasound Halo, jednak cena tego wzmaka jest nie do przyjęcia przez mojego kolegę. Pytanie więc - jaka integra? Mocna, detaliczna, dynamiczna, słodka itd, czyli tańszy zamiennik Halo. Budżet to max 1500 euro za nowy, ewentualnie z drugiej ręki ale w miarę nowy. Najlepiej bez preampa MM/MC i bez Daca. Jeśli ktoś, coś, to będę wdzięczny.

P.S. Przeglądałem fora za Yamahą A-S1100, ale ponoć dość suchy w przekazie jest, a że Xaviany są bardzo neutralne, to może być strasznie...

Jeśli znajdę jakiś trop, zabieram Xaviany do sprzedającego i testuję na miejscu

Nawet nie widziałem tych kolumn na żywo. Podejrzewam, że trudno będzie o radę popartą doświadczeniem, bo to u nas raczej mało popularna firma. Prawdę powiedziawszy, to zastanawiam się, co w tych kolumnach jest tak bardzo wymagającego? Mają bardzo małą sprawność? Wymagają dużej mocy wzmacniacza?
Dziś raczej  trudno dostać coś bez wejść cyfrowych wśród nowych wzmacniaczy. Wejść gramofonowych jednak wszystkie nie mają. Z nowych dość mocy może mieć NAD C388. Kiedyś miałem okazję poznęcać się trochę nad wzmacniaczem Onkyo A-9000R. Radził sobie świetnie z każdymi kolumnami.
Z używanych można też coś wybrać. Może kolega woli takie czyste audiofilskie w rodzaju Hegla. H200 powinien sobie dać radę. Może Marantz PM15? Kolega robił niedawno przegląd Technicsa dzielonego (nie pamiętam symbolu), to był piec. 1kW poboru prądu, bo pracował w klasie A.
Zaznaczam, że teoretyzuję sobie. ;)
A man can never have enough turntables.

Ja tylko o nich swego czasu czytałem. I zapamiętałem, że są wybitnie neutralne. Ich skuteczność to jakieś 86 dB (tyle znalazłem w necie).  To też raczej nie powinno stanowić problemu. Zawsze można więcej podkręcić na gałce niż dotychczas a i wzmacniacz wcale nie musi mieć mocy wyrażanej trzy cyfrowo.
Większą zmianę w barwie dźwięku potrafią nadać właśnie kolumny niż wzmacniacz. A skoro te są akurat pod tym względem mocno przeźroczyste to znalezienie do nich wzmacniacza nie powinno tu stanowić większego problemu.

Mało się też (tak przy okazji) - albo nawet w ogóle - mówi o dźwięku z... płyty. A to tu właśnie są największe różnice będące w efekcie wypadkową instrumentarium zespołu czy też działań całej ekipy nagrywająco-miksującej.. Zmieniamy kable, bezpieczniki i dywany w pokoju a nie chcemy zaakceptować brzmienia danego zespołu, który jest tak naprawdę... ich wizerunkiem. 
/pozbyłem się w ten sposób wielu płyt, bo "nie odpowiadały klasie toru odsłuchowego" czego do teraz mocno żałuję, bo to były płyty oryginalne i teraz - jak to by się powiedziało - z epoki/

Darion chyba przesadziłeś :o bo 86 dB to spory problem. I jak to napisałeś "zawsze można więcej podkręcić". Jak jest z czego.
Przy tych Xavianach nawet słaba lampa może ponieść porażkę . Chyba jedynym rozwiązaniem było by zastosowanie jakiegoś mocnego tranzystora ponad 100 W lub lampy ponad 20 W.

Panowie, właśnie problem jest w skuteczności. Wiem jak grają z mocnym wzmakiem i mało wydajna elektrownia pozbawia ich dynamiki i detalu, zarówno w górze jak i w dole.
Znalazłem Yamaszkę A-S1100 blisko mnie w salonie, za chwilę pakuję paczki do auta i jadę je do niej podpiąć. Mają też kilka innych wzmaków, posłucham i zdam relację.

Z tak małego monitora to basu nie będzie zbyt wiele. A i wielkość (148 mm Scan Speak Revelator) za wiele nie obiecuje :(

86dB to jednak jest problem. Podejrzewam, że wiąże się to z dość rozbudowaną zwrotnicą, której zadaniem jest maksymalnie spłaszczyć charakterystykę, a stąd przecież ta neutralność. Dlatego jednak wzmacniacz musi być mocniejszy. Yamaha powinna dać radę.
A man can never have enough turntables.

Cytat: WOY w 03 Listopad 2018, 11:36:50
Darion chyba przesadziłeś :o bo 86 dB to spory problem. I jak to napisałeś "zawsze można więcej podkręcić". Jak jest z czego.
Przy tych Xavianach nawet słaba lampa może ponieść porażkę . Chyba jedynym rozwiązaniem było by zastosowanie jakiegoś mocnego tranzystora ponad 100 W lub lampy ponad 20 W.

Masz rację, w ogóle nie pomyślałem o wzmacniaczu lampowym. A wielu z Was taki na pewno posiada.

OK. Byłem, posłuchałem, zobaczyłem.
Mili panowie zrobili oczy z czym ja to się wtoczyłem na salony do nich...

Pierwsze zestawienie: Yamaha A-S1100
- suchość słyszę, dużo góry - co prawda bardzo rozdzielczej i detalicznej, ale na średnicy nic się nie dzieje, nuda. Dół coś tam jest, ale mało i cieniutko. Niby dynamicznie, niby z pazurem ale takim kocim. Brak podstawy, brak cierpliwości u mnie.

Dalej: Marantz PM8006
- nie wyrobił, lepszy dół ale nie nadąża za resztą. Pewnie w innym zestawieniu byłoby ok. Tutaj nie...

Miał być czarny koń, Marantz HD-AMP1
- tutaj gorzej niż z 8006

NAD C368 z C260
- dynamicznie, sporo dołu i średnicy. Niestety coś niedomaga, to nie jest to

Niespodzianka nr 1 Exposure 2010S2
- no panie, wszystko na swoim miejscu. Dynamika - taki diabeł ubrany w metalowe wdzianko. Podobało mi się, prawie jak mój Parasound Halo ale z  mniejszą słodyczą w średnicy. Muszę zrobić rekonesans po sieci. Jak na razie mój faworyt

W drodze powrotnej wjechałem do kolegi, któremu przygotowałem wcześniej inny zestaw, bardziej budżetowy. Od słowa do słowa podpiąłem Xaviany pod jego Onkyo A-9010, tyle że wybebeszonego wcześniej przeze mnie z Daca. Niespodzianka nr 2 - gra jak Halo tylko z trochę mniejszą dynamiką, ładniejsza średnica niż w Exposure. Gdyby miał trochę więcej siły...

Tak czy owak przypadkowo Exposure jest teraz na tapecie. Zamawiam do domu, mam 30 dni na oddanie jeśli nie spodoba mi się i bez kosztów z mojej strony. Jedno ale - lekki w porównaniu z Yamahą, jakieś 3 razy lżejszy...

Co do Xavianów - tak, to małe monitory, tak głośnik z tych mniejszych, nie - basu nie brakuje, może nie schodzi do piwnicy ale jest więcej niż ok

No to masz zajęcie :) :)
Może spróbuj jednak coś mocniejszego, ponad 100 W mocy. Budżet 1500 euro to nie jest mało ;)