W czerwcu ukaże się "Live In Detroit" - limitowana Epka Zakk Sabbath, założonego przez Zakka Wylde coverbandu Black Sabbath.

W skład Zakk Sabbath wchodzą, poza Zakkiem Wylde (gitara, śpiew), również basista Rob "Blasko" Nicholson (Ozzy Osbourne, Rob Zombie) oraz perkusista Joey Castillo (Danzig, Queens of The Stone Age).
Zespół Collage poinformował, że jego nowym wokalistą został znany z grupy Quidam, Bartosz Kossowicz.

Bartosz Kossowicz śpiewał w grupie Quidam od 2005 roku i nagrał z nią cztery albumy ("surREvival", "... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED...", "Alone Together" oraz "Saiko").

Dotychczasowy wokalista Quidam, Karol Wróblewski, rozstał się z Collage po niedawnym progresywnym festiwalu w Legionowie.

#32 26 Kwiecień 2017, 20:42:58 Ostatnia edycja: 26 Kwiecień 2017, 20:46:40 by WOY
Wręczone zostały Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej.
W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. W dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało: 277 albumów z polską muzyką rozrywkową, 90 albumów jazzowych, 121 albumów z muzyką poważną, 277 utworów muzycznych, 273 teledyski oraz 59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej.

Album Roku w kategorii Alternatywa - Monika Brodka
Album Roku Pop - Ania Dąbrowska za płytę "Dla naiwnych marzycieli"
Album Roku Hip-Hop - O.S.T.R. "Życie po śmierci"
Album Roku w kategorii Elektronika - Reni Jusis za płytę "Bang!"
Album roku pop - Agnieszka Chylińska "Forever Child"
Album roku rock (w tym hard, metal, punk) - Organek - "Czarna Madonna"
Album Roku Muzyka Korzeni - Martyna Jakubowicz za płytę "Prosta piosenka"
Teledysk Roku - Dawid Podsiadło za klip "Pastempomat"
Fonograficzny Debiut Roku - Piotr Zioła
Muzyka Rozrywkowa zespół Dżem.
Muzyka Jazzowa Urszula Dudziak.

Syn Gary Moore'a, Jack opublikował film z nowym utworem, w którym składa hołd zmarłemu sześć lat temu ojcu.

Inspiracją do nagrania kompozycji była rocznica urodzin Gary'ego, która wypadła wcześniej w tym miesiącu - 4 kwietnia. Utwór nosi tytuł "Phoenix" i został napisany przez Jacka Moore'a i Danny'ego Younga. Obydwaj panowie pojawiają się na filmie.

Ciekawostką jest to, ze Jack gra na gitarze należącej do ojca - Turquoise Gibson Firebird III. Na Gibsonie gra również Danny Young. Jego Les Paul został wyposażony w pickupy Seymour Duncan Custom Shop Greenie. Na filmie widać również efekt Dunlop Joe Bonamassa Signature Fuzz Face.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona muzyce i kulturze metalowej.

Konferencja odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2017 r. w gmachu Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przy ul. Podchorążych 2 (V piętro, s. 539). Celem konferencji jest zainicjowanie na rodzimym gruncie refleksji naukowej nad heterogenicznymi zjawiskami muzyki metalowej oraz - w szerszym ujęciu - kultury metalu. Wydarzenie będzie okazją do zainaugurowania w polskich badaniach nad muzyką i kulturą popularną interdyscyplinarnej dyskusji nad rozmaitymi kwestiami w obszarze subdyscypliny znanej w krajach anglosaskich jako Metal Music Studies.

Zaprezentowane referaty tematycznie oscylować będą nad zagadnieniami, takimi jak:

• Początki muzyki metalowej w Polsce i na świecie - źródła i inspiracje (muzyka klasyczna, blues, rock'n'roll, hard rock a powstanie metalu); prekursorzy - twórcy - naśladowcy;
• Genologia metalu - etykietowanie "ciężkiej" muzyki (pre metal, heavy metal, speed, thrash, black, death, progressive, nu metal, djent, etc.) - gatunki kulturowe;
• Transmedialność twórczości artystów rockowych i metalowych;
• Wielokodowość i semiotyka metalu;
• Poetyka tekstów utworów;
• Zagadnienia onomastyki metalu;
• Społeczności fanowskie, metalheads; recepcja metalu, "osobowość metalowa", communitas;
• Kultura metalowa jako moda, styl życia, styl pamięci;
• Subkultury metalowe - stereotypy - ideologie;
• Biografie artystów - narracje (auto)biograficzne;
• Sceniczne rytuały metalowe - występy, koncerty, festiwale;
• Kultura metalowa a zasoby sieciowe - serwisy społecznościowe, blogosfera, etc.
• Współczesny rynek muzyczny - "jaskinia hałasu" a mainstream - underground; metal a reality/talent shows;
• Metody badań zjawisk kultury metalowej: multidyscyplinarność oraz transdyscyplinarność Metal Music Studies;
• Rock/metal w ujęciu międzykulturowym.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym konferencji.

   Organizowany we Wrocławiu Gitarowy Rekord Guinnessa za nami. Zagrało 6299 gitar.
Choć nie udało się pobić rekordu z zeszłego roku - polski Rekord Guinnessa, który został ustanowiony w 2016 roku to ciągle - w skali świata - największy gitarowy rekord - ponad trzykrotnie większy niż w przypadku analogicznego rekordu amerykańskiego.


Nickelback - Song On Fire, to propozycja z ich nowej płyty.

Linkin Park (feat. Pusha T and Stormzy)

I zanosi się na nową płytę Accept.

,,Paranormal" - tak zatytułowany będzie nowy, pierwszy od 6 lat, studyjny album Alice'a Coopera. Płyta ukaże się 28 lipca 2017r.

Na płycie znajdzie się 12 utworów zarejestrowanych w Nashville z wieloletnim współpracownikiem Alice'a Coopera, Bobem Ezrinem. Dodatkiem będzie bonusowe CD – minialbum, na którym znajdą się 3 nowe utwory napisane i nagrane z członkami oryginalnego składu Alice'a Coopera: Dennisem Dunaway'em, perkusistą Nealem Smithem i gitarzystą Michaelem Brucem, a także starannie wybrane utwory koncertowe.

W nagraniu ,,Paranormal" gościnny udział wzięli Larry Mullen Jr. (U2), Billy Gibbons z (ZZ Top) i Roger Glover z (Deep Purple). Album ukaże się jako 2CD, podwójny vinyl oraz limitowany box.