Od jakiegoś czasu, na rynku wydawniczym zaczęły się pojawiać ciekawe biografie. Pomyślałem że może warto zbierać je w jednym określonym miejscu. Może kogoś zainteresuje książka o swoim lubianym zespole, wokaliście, muzyku.........
Nie brakuje też pism branżowych ale nie tych o sprzęcie audio (zwykle sponsorowanych przez jakiś oszołomów) lecz tych o muzyce i co się w niej dzieje.
Zapraszam.

PHIL COLLINS
Jeszcze nie umarłem [autobiografia]
Wydawca: WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE
ISBN978-83-271-5580

Wokalista, perkusista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Artysta, któremu udało się sprzedać ponad sto milionów płyt. Teraz zaskakuje swoich fanów szczerością i talentem do snucia opowieści. "Jeszcze nie umarłem" to osobista, dowcipna, pozbawiona upiększeń autobiografia piosenkarza. Phil Collins opowiada o swoim życiu, spektakularnych sukcesach i niepowodzeniach, a także małżeństwach i rozwodach oraz obecności na listach przebojów i... pierwszych stronach brukowców. To historia wielkiej kariery jednego z najbardziej znanych twórców muzyki pop.

Do tego niepublikowane wcześniej fotografie z prywatnego archiwum. Według Collinsa nie warto czytać jego istniejących biografii, bo niewiele mają wspólnego z prawdą. Tę artysta odkryje dopiero teraz.

Cena 45 pln.


Paul Brannigan

Dave Grohl: This Is A Call, oto moje powołanie.

Wydawca: SQN
Wydanie: I
ISBN83-63248-74-1

Perkusista, gitarzysta i wokalista. Samouk. Kompozytor. Grał w Scream i Nirvanie. Założył Foo Fighters. Bębnił dla Iggy'ego Popa, Paula McCartneya, The Prodigy, Tenacious D i wielu innych. Dave Grohl – muzyczny geniusz rocka.

"Oto moje powołanie" jest porywającą opowieścią, której bohaterami są Nirvana, Foo Fighters, Queens of the Stone Age i Them Crooked Vultures. Łączy je postać Dave'a Grohla.

Bazując na ekskluzywnych wywiadach z muzykiem, rozmowach z takimi osobistościami, jak Josh Homme (frontman Queens of the Stone Age), Ian MacKaye (legenda podziemnej sceny D.C.) czy Butch Vig (producent albumu Nevermind Nirvany) oraz na materiałach sięgających dziesięć lat wstecz, Brannigan napisał pierwszą dogłębną i rzetelną biografię Dave'a Grohla.

Będziecie mieli okazję przeczytać szczere wyznanie na temat Kurta Cobaina oraz poznać kulisy zatargu, który nieomal doprowadził do rozpadu Nirvany. Dave Grohl opowie o wrogości zagrażającej Foo Fighters w osiągnięciu globalnego sukcesu, a także o mrocznych czasach, które mogły sprawić, że jego kariera zakończyłaby się nagle i bez ostrzeżenia.

Dave Grohl dał się poznać jako jeden z najbardziej charakterystycznych i szanowanych muzyków przełomu XX i XXI wieku. Jest ostatnim prawdziwym bohaterem, który wyrwał się z amerykańskiego podziemia. Oto moje (po)wołanie wspaniale podsumowuje jego niesamowitą rockandrollową podróż.

Cena 39 pln.

Paul Trynka

David Bowie: Starman, człowiek, który spadł na Ziemię.

Wydawca: SQN
Wydanie: I
ISBN83-63248-84-0

Starman. Człowiek, który spadł na ziemię to interesujące podsumowanie kariery Davida Bowiego. Liczne i co najważniejsze, trafne spostrzeżenia oraz wywiady z współpracownikami i artystami, którzy wiele wnieśli do jego kariery, czynią niniejszą książkę biografią z prawdziwego zdarzenia. Bo czego więcej można chcieć od rockowej biografii? Każdy epizod kariery Bowiego został opisany z niezwykłą dbałością o szczegóły, a liczne anegdoty sprawiają, że Starmana czyta się jednym tchem. Autor nie idealizuje artysty, nie tworzy sztampowej laurki, natomiast sprawia, że bohatera tej książki nie sposób nie lubić, nawet jeśli nie jest się jego fanem.

Paul Trynka analizuje wpływ Davida Bowiego na świat popkultury. W niniejszej książce przytacza ponad trzysta niepublikowanych dotychczas rozmów z osobami mniej lub bardziej związanymi z piosenkarzem – szkolnymi kolegami, menedżerami, muzykami oraz jego bliskimi.

,,Potrzeba napisania o Davidzie Bowiem wynikła podczas prac nad biografią Iggy'ego Popa – mówi Trynka. – Kiedy pisałem o Iggym, natknąłem się na wiele intrygujących faktów dotyczących powstawania albumów The Idiot i Low, przy których pracował właśnie David Bowie. Zbierając materiały do swojej publikacji o Iggym, przeczytałem mnóstwo książek o Bowiem i doszedłem do wniosku, że dla kogoś równie dociekliwego jak ja wiedza w nich zawarta jest niewystarczająca".

Brytyjski dziennikarz muzyczny Paul Trynka zastanawia się nad rozmiarami zadziwiającej androgynii, która uczyniła z Bowiego prawdziwego człowieka lat siedemdziesiątych. Tej biografii bardzo blisko do miana totalnej. Nad książką Starman. Człowiek, który spadł na ziemię pochyliłem się z prawdziwą przyjemnością – ,,The New York Times"

Cena 35 pln.

Niall Stokes

U2: Historie największych utworów.

Wydawca: IN ROCK
Wydanie: Wydanie I
ISBN83-60157-72-5
ISBN83-60157-72-5

Ceniony dziennikarz i publicysta muzyczny Niall Stokes zebrał w tej książce intrygujące wywiady z członkami grupy U2 oraz ich najbliższymi współpracownikami. Poznajemy w ten sposób trwającą już ponad trzydzieści lat fonograficzną działalność zespołu.

O trwałej popularności grupy może świadczyć fakt, że płyta ,,How To Dismantle An Atomic Bomb" w ciągu zaledwie trzech tygodni sprzedała się w milionowym nakładzie, a promujący ją singel ,,Vertigo" zdobył trzy statuetki Grammy.

Książka z serii ,,Historie największych utworów" opisuje kulisy powstania każdego utworu sygnowanego nazwą U2. Zawiera też dogłębną analizę wydanego w roku 2009 albumu ,,No Line On The Horizon".

U2 to od lat jeden z największych zespołów rockowych na świecie. Dzięki tej książce poznacie grupę od podszewki i dowiecie się, czym inspirowali się muzycy, tworząc utwory, które zapewniły im tak wielką popularność.

Cena 25 pln.

DANIEL WOLAK

Archiwum Polskiego Rocka 1961-2016 [tomy1/2+CD]

Wydawca: WDAXROCK
ISBN978-83-62356-06

"Archiwum polskiego rocka", to jedyny w swoim rodzaju katalog polskich płyt z muzyką rockową, które zostały wydane w latach 1961-2016.

Dwa tomy (pierwszy 606 stron, drugi 550 stron) zawierają pełny opis dyskografii ponad 800 zespołów czyli blisko 8700 płyt. Dodatkowa płyta DVD zawiera 20600 skanów płyt, okładek, labeli i innych elementów wydawnictw.

Cena 74 pln.

Ciekawe... może faktycznie warto by czasem poczytać. Dotychczas z takich biograficznych rzeczy to czytałem jedynie książkę "Freddie i ja", która jest taką subiektywną biografią wokalisty grupy "Queen".
Z wymienionych przez ciebie  nabrałem ochoty, by przeczytać autobiografię Brzydala Collinsa. ;)
A man can never have enough turntables.

Łukasz Dunaj

BEHEMOTH - Konkwistadorzy Diabła.

Wydawca:
MYSTIC PRODUCTION

Macie dość nudnych biografii muzycznych pisanych pod dyktando artystów? ,,Konkwistadorzy diabła" to historia zespołu, który wyszedł z lasów Pomorza na salony a ich lider Nergal przebył drogę do piekła i z powrotem.
To bezkompromisowa relacja widziana oczami muzyków Behemoth i ludzi, który przez XX lat byli naocznymi świadkami wydarzeń. Od piwnicznych początków po koncerty u boku największych sław współczesnego metalu.
BEZ TABU, BEZ WYBIELANIA FAKTÓW, BEZ SZUKANIA ROZGRZESZENIA.
PO PRZECZYTANIU TEJ KSIĄŻKI, SAMI BĘDZIECIE GO POTRZEBOWALI.


...Nie byłem w stanie wejść na tę górę, gdzie jest położony zamek w Bolkowie! Leźliśmy w tempie Jezusa pod Golgotą, a ja dokładnie się tak czułem i miałem czaszki w oczach. Byłem przerażony. Im wyżej byliśmy, tym mniej miałem tlenu. Idziemy z obstawą, oni się dziwnie patrzą. Potem mijani po drodze fani robią nam zdjęcia. Myśleli pewnie, że jestem kompletnie pijany albo naćpany, bo nikt nie pomyśli, widząc ledwo żyjącego faceta, że jest chory! (...)Wreszcie wleźliśmy za scenę, ogarnęła mnie totalna panika, że albo zaraz zemdleję, albo to już w ogóle koniec, ciemność i dobranoc. Marzyłem o tym, aby zemdleć i żeby ten koszmar się skończył. (Adam "Nergal" Darski)

Cena 50 pln.
 

LIZARD

Nr 24 (2017)

Wydawca: AUDIO CAVE
ISSN2082-4432-03

Cena 15 pln.

Metal Hammer

5/2017

Helloween, Triptykon, Azarath, Clutch, Solstafir, Sinister, My Dying Bride, Hellyeah, Hate, Anthrax, Dragonforce, The Nightflight Orchestra, Life Of Agony, Heaven & Hell, Dante, Night Demon, Das Moon, Lock Up, Hellias, Deathinition, Infernal War

Cena 7,95 pln.
Cena 15,95 pln. (z płytą CD)