"Born To Run" autobiografia Bruce'a Springsteena.
,,Amerykański anty?/bohater na szczęście zdecydował się na zmierzenie z własną biografią. Powstał zapis z pierwszej ręki, którego nie da się uzupełnić ani poprawić. Książka kompletna. A w tle historia najważniejszych lat rock'n'rolla, ze szlachetnymi latami 70., ultrakomercyjnymi 80., wracającymi do źródeł 90. i pogubionym XXI wiekiem. Opowieść wiecznego wojownika, który wygrał swe życie i karierę".

Piotr Metz, szef muzyczny Programu III Polskiego Radia.

29 października na polskim rynku ukaże się wznowienie książki "Brud" - autobiografii rockowej grupy Mötley Crüe.

Współautorem książki jest Neil Strauss piszący dla "New York Times", który współpracował z Marilynem Masonem przy jego biografii - "Trudnej drodze z piekła". "Brud" ("The Dirt") pojawił się w USA w 2001 roku.

Za polskie tłumaczenie książki wydanej przez Wydawnictwo Kagra, odpowiada Michał Kapuściarz.

10 października, nakładem poznańskiego Wydawnictwa Kagra, ukaże się czwarte wydanie biografii Slayer.

4 października nakładem poznańskiego wydawnictwa Kagra, będzie miała premiera książki "Metalowe Wersety" autorstwa Wojciecha Lisa.

544-stronicowe "Metalowe Wersety" to zbiór wywiadów, jakie Wojciech Lis przeprowadził w latach 1997-2017 dla różnych zine'ów. Wśród rozmówców Lisa znajdziemy wielu kreatorów polskiej sceny metalowej głównie lat 80., ale też początku 90.

Metal Hammer.

11/2017.

W numerze m.in. wywiady z Corruption, J.D. Overdrive, Blues Pills, Grave Pleasures, Electric Wizard, Exhumed i Vuur. Ponadto wywiady z dwoma muzykami projektu DIO Returns – perkusistą Simonem Wrightem i gitarzystą Craigiem Goldym. Obaj przez wiele lat współtworzyli zespół DIO, teraz objeżdżają świat grając jego muzykę, a w rozmowie z dziennikarzem MH wspominają Ronniego i opowiadają o powodach swoich muzycznych decyzji

"Obywatel Jack" to biografia nieautoryzowana, a sam White (zresztą Meg również) nie uczestniczył w najmniejszym nawet stopniu w jej powstawaniu. Nie udzielił też na jej potrzeby żadnego wywiadu. Siłą rzeczy, całość opiera się więc na wypowiedziach innych osób, które - prywatnie lub zawodowo - zetknęły się z muzykiem, oraz na cytatach i informacjach zaczerpniętych z innych wywiadów udzielonych przez okres całej kariery. Tutaj Hasted wykonał iście benedyktyńską robotę, choć nie mogę niestety oprzeć się wrażeniu - i jest to w mojej ocenie największa wada książki - że mimo wielu opisanych faktów i przeszło 500 stron objętości dzieła, autor nie wniknął w temat. Hasted nie zdołał dotrzeć w głąb duszy skrytego z natury White'a. Pytanie zresztą, czy sztuka ta miałaby szansę komukolwiek się powieść. Jack White to jedna z najbardziej tajemniczych i nietuzinkowych postaci muzycznej sceny w ogólności, a muzyka stworzona przez niego w The White Stripes, mimo upływu lat zachowuje niezwykłą świeżość i oryginalność. Dobrze zatem, że taka książka, jak "Obywatel Jack" powstała, nawet jeżeli nie oddaje pełnego obrazu głównego bohatera.

Nick Hasted - Obywatel Jack. O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował.
Tłumaczenie: Paweł Bulski
Wydawnictwo In Rock
Warszawa 2017
520 stron

Szymon Kubicki

W księgarniach pojawiła się pierwsza biografia Budki Suflera, zatytułowana "Memu miastu na do widzenia. Muzyka / miasto / ludzie".

Treść liczącej 768 stron publikacji jest nie tylko ułożona chronologicznie, ale też oparta na liście utworów zagranych 18 września 2014 r. podczas pożegnalnego koncertu w Lublinie - stąd też wymowny podtytuł "Memu miastu na do widzenia. Muzyka / miasto / ludzie". Ostatni człon tytułu również wskazuje na jej zawartość - to opowieść nie tylko o muzyce Budki Suflera, ale także o Lublinie, a przede wszystkim o ludziach związanych z zespołem.

Nie wrócą te lata...

Pięknie śpiewała i sama była piękną kobietą. W styczniu minie już szósta rocznica jej śmierci.
Irena Jarocka (1946–2012).
"Nie wrócą te lata"
W tym miesiącu ukazała się książka będąca jej autobiografią. Bardzo szczerą i intymną. Uzupełnioną o jej wspomnienia, listy pisane do męża... Do tego zdjęcia pierwszy raz opublikowane.




Metal Hammer.

12/1017

W tym wydaniu pisma znalazły się obszerne wywiady z Destruction, Belphegor, Butcher Babies i Philem Campbellem, fani prog rocka zapewne przychylnie spojrzą na rozmowy z Kansas, Eloy czy Soup. Jak zawsze nie brakuje także naszych stałych rubryk, w tym licznych recenzji nowych progrockowych płyt.

Mystic Art

Nr.67

W najnowszym numerze:

Wywiady z Queens of the Stone Age, Ulver, Paradise Lost, Samael, Wolves in the Throne Room, Prophets of Rage, Satyricon i Lunatic Soul. Obszerny artykuł poświęciliśmy jubileuszowi ,,pracy artystycznej" Glenna Danziga, żegnamy The Dillinger Escape Plan, a w nowej rubryce ,,W dziesiątkę" swój prywatny top życiowych płyt przedstawia Dayal Patterson, autor książki ,,Black metal – ewolucja kultu". Do tego zapisy rozmów z Chelsea Wolfe, Myrkur, Tau Cross, Dälek, In Twilight's Embrace, Accept, Cradle of Filth, Dead Cross, Arch Enemy, Integrity, Enter Shikari. Algiers, NoNe. Do tego recenzje, przegląd wydawnictw krajowego undergroundu i felietony nowych autorów: Andrzeja Nowaka (Southern Discomfort) i Krzysztofa Mirowskiego, współtwórcy pamiętnego magazynu Produkt.

Cena 9.99 pln.