Hanna Raniszewska, polska pianistka i kompozytorka, także wokalistka, znana jako Hania Rani. Sama o sobie pisze tak:
Cytat: Hania Rani"I think I am the same as an artist and as a person. Music is my way of communication and I see the art, the music as a whole thing, with no borders, divisions, or even genres."

,,Myślę, że jestem taka sama jako artystka i jako osoba. Muzyka jest moim sposobem komunikacji i postrzegam sztukę, muzykę jako całość, bez granic, podziałów, a nawet gatunków".

Dla mnie to ewidentnie młode pokolenie. Urodziła się już po upadku PRL w 1990 roku w Gdańsku i tam ukończyła dwustopniową szkołę muzyczną. To znana w Trójmieście szkoła im. Feliksa Nowowiejskiego. Potem ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Można rzec, że jest perfekcyjnie wykształcona. To słychać. Jej płyty wydaje Gondwana Records i Deutsche Grammophon, a to już jest rekomendacją samą w sobie. Mam wrażenie, że w Polsce jest mniej znana niż we Francji, gdzie miała kilka naprawdę prestiżowych koncertów. Nic dziwnego, że we Francji, przecież to stamtąd wywodzi się też J.M. Jarre. ;-)
Kolega @WOY nieraz upominał mnie, że jestem za mało otwarty na nowe zjawiska muzyczne i oczywiście miał rację. Ale nadrabiam...
Niedawno ukazała się książka z płytą CD. Hania Rani muzycznie towarzyszy tam poezji, którą czyta Krystyna Miłobędzka, jej autorka. Spotkały się tu dwa kompletnie różne pokolenia. Trzydziestolatka z dziewięćdziesięciolatką. Na razie w sieci tego posłuchać nie można, ale mam wielką chęć to kupić.

A man can never have enough turntables.

Wspaniały koncert. Obejrzałem go z wielkim zainteresowaniem. Przyznam że dzięki Tobie też nieźle nadrabiam :)
Dzięki:)

Cytat: WOY w 19 Grudzień 2022, 19:41:15Obejrzałem go z wielkim zainteresowaniem.

Na Youtube jest kilka innych ciekawych nagrań koncertowych, między innymi świetny występ na dziedzińcu paryskiego Pałacu Inwalidów. Szkoda tylko, że ze względu na niszowość artystki, płyty są trudno dostępne i makabrycznie drogie. ;)
A man can never have enough turntables.

Tak tak oglądałem na Youtube jej inne koncerty. Ma talent.... i to tak młoda osoba. Słuchając interpretacji Komedy pomyślałem przez moment że mamy swojego polskiego Klausa Schulze, Ricka Wakemana he he.

Cytat: WOY w 20 Grudzień 2022, 13:15:32Słuchając interpretacji Komedy pomyślałem przez moment że mamy swojego polskiego Klausa Schulze, Ricka Wakemana he he.
Miałem podobne myśli. Ona jest też niezwykle wszechstronna, bo w spektrum zainteresowań ma muzykę elektroniczną, ale i poważną, a także nagrała swoje interpretacje Ciechowskiego.
A man can never have enough turntables.