Cytat: Darion w 09 Czerwiec 2017, 21:16:02Ktoś może z Was wie jaki jest pierwszy polski teledysk w historii?
Nie wiem. Ale to czasem trudno nazwać teledyskami. Pamiętam, że Niemen miał trochę takich piosenek nagranych w telewizji, ale czy można to nazwać teledyskami? Zachodnie, a nawet uściślając, amerykańskie to też raczej były nagrania ze studio z publicznością lub bez.
Myślę, ze teledysk to jest dopiero wtedy, gdy do piosenki też nakręcony jest jakiś film, a nie tylko piosenkarz na planie lub zespół.
A man can never have enough turntables.

Hmm, nie da mi to teraz spokoju... Muszę to wiedzieć.  :)Za to wiem, pamiętam jaki pierwszy teledysk wyemitowała wspomniana MTV rozpoczynając tym swoją działalność. "Video killed the radio star" - Buggles.
(z tego co pamiętam, to bez "the", nie tak jak podpisane pod filmem)Wikipedia podaje że pierwszym polskim teledyskiem puszczanym w MTV, było "Minus Zero" zespołu Lady Pank.

Minus zero?
Pewnie to. Faktycznie tak śpiewa. Ale muszę przyznać, że słucha się tego fatalnie...


A co z pierwszym polskim w historii w ogóle?

Na pewno każdy słyszał o "Bogurodzicy" - pieśni religijnej, która swego czasu stanowiła coś na podobę hymnu państwowego. Do tego Grunwald i te sprawy. I na pewno wielu klasyfikuję ją do miana najstarszej polskiej pieśni/utworu... Otóż nie. Jest pieśń jeszcze starsza. Jeszcze sprzed czasów chrześcijaństwa w Polsce. A jaki fajny tekst posiada... :)   Ponadczasowy, gdyż była śpiewana jeszcze w XIX wieku.

Oj, chmielu, chmielu, ty bujne ziele,
Nie będzie bez cię żadne wesele,...
Trzeba też koniecznie znać utwór "Money for nothing" zespołu Dire Straits.
Z kilku powodów. Po pierwsze jest świetny, ponadczasowy, i tak dalej. (W ogóle cała twórczość Dire Straits taka jest.) To prawdziwa muza. Po drugie z tym utworem wiąże się jeszcze coś innego i interesującego. Otóż stworzono do niego teledysk wykonany w technice animowanego filmu. Dzisiaj, kiedy nie potrafimy odróżnić aktora prawdziwego od tego wygenerowanego komputerowo spoglądamy na to z politowaniem, ale wtedy (1985) była to absolutna nowość, a zastosowana technika należała do osiągnięć szczytowych.


No i 'homofobiczny' tekst , zbanowany w kilku krajach w imię politpopu. Brawo postępaki.

#28 12 Czerwiec 2017, 06:38:33 Ostatnia edycja: 12 Czerwiec 2017, 06:40:46 by Darion
He, he - i pieniądze za nic...

Ostatnio słyszałem wypowiedź osoby mieszkającej w Austrii. Strach wieczorem iść ulicą. Jeden z drugim kręci z narkotykami, co rusz posiedzi w areszcie parę miesięcy ale socjal mu regularnie spływa na konto.
Wychodząc od razu udaje się pod bankomat. Nie wszyscy uchodźcy tacy są ale pewnie o takich myślał Christian Kern sugerując, by pewne kraje "odebrały" od nich jakąś ich partię. MTV już wyszło z mody :)

Led Zeppelin i ich "Schody do nieba".
Klasyka. Czyli wypada wiedzieć.
Przepiękna rockowa ballada z mądrym tekstem Roberta Planta, którą współtworzy z Jimmym Pagem kiedy tak siedzieli sobie pewnego razu razem przy kominku.
Wielki hicior.
Kiedyś, kto tylko coś tam brzdękał po strunach gitary, musiał to mieć w swoim repertuarze.