Jak w temacie :)
Po ciekawej lekturze wątku systemy aktywne vs. systemy pasywne, pomyślałem sobie że fajnie byłoby popisać co nie co o własnych przemyśleniach i doświadczeniach z systemami opartymi o klasyczne rozwiązania vs. systemy stereo dopalone o subwoofer (obojętnie czy aktywny, czy pasywny)

Ja ze swojej strony mogę napisać, że od czasu słuchania na Rel T5 nigdy nie słyszałem lepszych niskich częstotliwości, czy to na kolumnach czy słuchawkach.
Utwory takie jak ten (oczywiście w HQ):
https://www.youtube.com/watch?v=yRvVyMuWbpM&feature=kp
słuchane na systemie z subwooferem to niesamowite doświadczenie.
Podobnie jak muzyka koncertowa.
Słuchał ktoś z was kiedyś np. ten koncert na systemie z subwooferem?
http://open.spotify.com/user/bitigz/playlist/4OWLuHeb7AIy15VM7DvX7w
Jeżeli nie, to polecam.. można dosłownie odlecieć.
Wszystko sprowadza się do idealnego dopasowania pomieszczenia, rozlokowania sub'a i odpowiedniego ustawienia odcięcia.
Ja walczyłem przez ponad rok z Rel T5 i nie udało mi sie idealnie go zgrać z kolumnami (aczkolwiek używałem wtedy pasywnych kolumn)
Kończyło się to tak, że na jednych płytach sub dodawał magii, a na innych było kiepsko
Nie mogłem znaleźć złotego środka.
Ale jak wspomnę sobie teraz doznania jakie towarzyszyły słuchaniu niektórej muzyki gdzie ultra niskie częstotliwości zapewniał subwoofer, to zwyczajnie za nimi tęsknię (mimo iż ADAM A7X to wybitne granie)
Po prostu fajnie jest poczuć wibrację gitary basowej i stopy perkusji, niekoniecznie akcentowanej w muzyce.
Chyba będę powoli przymierzał się do wypożyczenia aktywnego sub'a aby spróbować zgrać go z ADAM'ami. ;D
Zapraszam do dyskusji ;)
PC (Spotify, AIMP) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600 | Brainwavz HM5

Subwoofer to naprawdę świetne rozwiązanie, szczególnie do dzisiejszych kolumn :) Ja uważam, że prawidłowo ustawiony sub może naprawdę dobrze dopełnić kolumny i nie być zdemaskowany? Większość subwooferów niestety nie posiada przydatnych narzędzi, które pozwalają na podstawowe zgranie w czasie lub operator nie wie jak to ustawić i potem wychodzą kwiatki jak to sub się spóźnia z basem i ogólnie, że rozwiązanie jest gorsze niż klasyczne kolumny :) Sub daje szersze pole manewru basem i w trudnych pomieszczeniach łatwiej jest nim manipulować niż przenosić kolumny, które z racji stereofonii i tak mają ograniczone manewry, a sub tak naprawdę można ustawić prawie wszędzie.

Ja chyba czegoś nie rozumiem.Albo jestem za stary,albo inaczej myślę.Zastanawiam się po co kupujecie współczesne namiastki kolumn.To są namiastki,bo za coś sensownego trzeba teraz wydać masę kasy.Przesłuchałem sobie ten proponowany utwór na aktywnych Philipsach RH-544 z systemem MBF. Bas jest potężny  bardzo nisko schodzący,tak że wyraznie  czuć go w trzewiach , a dodatkowo wspaniale kontrolowany.I nie wydałem nawet na te kolumny 1/3 sumy , którą musiał bym dać za ten subwoofer.A mam jeszcze kolumny sansui X-9 z basowwym głośnikiem 17 cal i pięknie pracującym już od 22 hz.I też nie przepłaciłem.Dodatkowo reszta pasma ,też jest idealnie odwzorowana.Co prawda trzeba się na tym trochę znać,ale jak inaczej zapewnić sobie odpowiednią jakość dzięku w domu.Zastanówcie się nad takim rozwiązaniem.Ja niczego nikomu nie narzucam,ale proszę mi uwierzyć ,zle nie wyszedłem świadomie odrzucając nowy sprzęt.

W zasadzie się zgadzam z Markiem, że wcale nie trzeba mieć subwoofera. Ja mam kolumny z głośnikiem basowym 10'' i mogę się podpisać pod jego zdaniem: "Bas jest potężny  bardzo nisko schodzący,tak że wyraznie  czuć go w trzewiach , a dodatkowo wspaniale kontrolowany."
Ale moje kolumny to też nie są modne wąskie słupki za fafnaście tysięcy... ;)
A man can never have enough turntables.

A ja niedawno sprzedalem swoje nowe drogawe "slupki", kupilem klasyczne monitory z 12-calowymi membranami papierowymi i mam na wszystko wy....ne, bo gra to zacnie i calkiem nisko schodzi.

Ja też co prawda 15cali,...ale jak chula, miałem wcześniej Beymę, niby wypasiony przetwornik,...ciężka skorupa, nadająca się chyba do poruszania aktywnego, ....a papierek impregnowany, sztywny punktowy basik.

#6 28 Czerwiec 2014, 22:31:07 Ostatnia edycja: 28 Czerwiec 2014, 22:33:17 by malikali
Cytat: Marek-41 w 23 Czerwiec 2014, 18:09:06
Przesłuchałem sobie ten proponowany utwór na aktywnych Philipsach RH-544 z systemem MBF. Bas jest potężny  bardzo nisko schodzący,tak że wyraznie  czuć go w trzewiach

Z całym szacunkiem monitor i niski bas? To jak zagra 60 - 70Hz to świat  :) Nawet gdybyś wsadził ten przetwornik do większej obudowy o niskim basie zapomnij  :D I tu właśnie przydałby się sub, który wypełniłby pasmo niskich częstotliwości niegranych przez te monitory. Ja nie twierdzę, że sub jest potrzeby zawsze, bo spore zestawy głośnikowe wolnostojące z przetwornikami 12' powinny już zadowalająco wypełnić niskie pasmo i tu się zgodzę sub niepotrzebny no chyba, że komuś zależy na podkreśleniu basu, a brakło mu już regulacji we wzmacniaczu.  ;)

No, moje monitory schodza do 35-38Hz z niewielkim spadkiem. Zejscie to nic. A jaka odpowiedz impulsowa!

Cytat: malikali w 28 Czerwiec 2014, 22:31:07Z całym szacunkiem monitor i niski bas?
Zwykle przez monitor rozumie się małe pudełka z malutkimi pierdziawkami.
Ale jeśli są to porządne duże pudła, to może być nieco inaczej...
A man can never have enough turntables.

Cytat: kangie w 29 Czerwiec 2014, 01:43:26
No, moje monitory schodza do 35-38Hz z niewielkim spadkiem. Zejscie to nic. A jaka odpowiedz impulsowa!

http://www.audio-extasa.eu/imagemagic.php?img=images/Philips%2022RH544%20Electronic%20MFB%201c.JPG&w=900&h=600&page=popup

Mówimy o tych kolumnach?