Krótka historia audio - fonograf, fonoautograf, telegrafon i gramofon


Gramofon wyewoluował z fonografu ? okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty gramofonowe cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.


Fonoautograf
(1857) Pierwszy raz temat związany z audio jakie współcześnie znamy pojawia się w roku 1857, kiedy to francuz Édouard-Léon Scott de Martinville dokonał pierwszego zapisu dźwięku swoim urządzeniem ? fonoautografem. Zapisywał on wizualnie dźwięk poprzez tubę i membranę, która drgając poruszała rylcem ? ten z kolei zapisywał ślad na papierowym cylindrze. Niestety, fonoautograf nie mógł odtworzyć formatu, który sam stworzył.
Udało się to dopiero w 2008 roku, gdy amerykańska grupa naukowców przeglądając paryskie archiwa natrafiła na te nagrania. Następnie odtworzono je komputerowo. Nagranie pochodzące z 9 kwietnia 1860 roku zawierało francuską pieśń ludową ?Au Clair de la Lune?.


Rok 1877 to pierwszy zapis dźwięku razem z jego odczytem. Urządzeniem zwanym fonografem dokonał tego Thomas Edison. Wzbudzona przychodzącym dźwiękiem membrana przekazywała drgania do igły żłobiącej śrubowy rowek w cynowej folii nałożonej na obracający się wałek. Ponowne przejście igły wzdłuż wyrytych na wałku rowków umożliwiało wprawienie w ruch innej membrany i przekazanie drgań w tubę głosową, tym samym odtwarzając dźwięk. Edison swój wynalazek zademonstrował 29 listopada 1877 r., a opatentował 19 lutego 1878 r. Głośnikiem i mikrofonem była duża lejkowata metalowa tuba, a sam wałek do zapisu wykonany był z cyny. Cynowa folia miała jedną wadę... nie można było robić kopii. 20 lat później cynowe folie zastąpiono woskowymi cylindrami a jeszcze później wałkami z celuloidu, które mieściły już nie 2 a 4 minuty zapisu. Z wyprodukowanej matrycy można było wytłoczyć kilka tysięcy wałków danego typu. Ostatnim wyprodukowanym fonografem był egzemplarz z 1929 roku. Wówczas to fonografy ustąpiły miejsca płytom gramofonowym już na dobre.



1887 to wynalezienie wspomnianego już gramofonu przez Emil'a Berliner'a. Gramofon wyewoluował z fonografu ? okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty gramofonowe cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.

Gramofony z duchem czasu stały się bardzo zaawansowanymi konstrukcjami. Z czasem ich obsługa została zautomatyzowana. Coraz bardziej zaawansowane stały się również wkładki gramofonowe a w niektórych konstrukcjach zrezygnowano z nich, przechodząc na winylowy odczyt muzyki. Jako ciekawostka gramofon w wersji przenośnej:



Kolejnym innowacyjnym rokiem był 1898, kiedy to duński inżynier Valdemar Poulsen skonstruował pierwsze urządzenie wykorzystujące jako nośnik stalowy drut. Swoje urządzenie nazwał telegrafonem, a samo urządzenie stało się późniejszym prekursorem dla magnetofonu.

http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/szpulowiec.jpg

Pierwszym magnetofonem z cienką, stalową taśmą zamiast drutu był Blattnerphone skonstruowany w 1929 lub 1930 przez przedsiębiorstwo Ludwig Blattner Picture Corporation.

Obecnie stosuje się najczęściej magnetofony wykorzystujące taśmę zamkniętą w kasecie typu Compact Cassette.

Płyta CD
Płyta kompaktowa została opracowana wspólnie przez koncerny Philips i Sony pod koniec lat 70., a jej premiera odbyła się w fabryce w Langenhagen własności PolyGram 17 sierpnia 1982 Płyta CD to poliwęglanowy krążek przechowujący informację w postaci cyfrowej. Do jej odczytu wykorzystywana jest wiązka lasera, przechwytująca zawarte na płycie informacje. Dzięki dużej, jak na swoje czasy pojemności płyta CD szybko stała się bardzo popularnym produktem, a jej zastosowanie stało się niezwykle uniwersalne. Malejące koszty sprawiły, że odtwarzacze płyt CD, czy to stacjonarne czy też przenośne szybko zagościły w naszych domach. + Pierwszą płytą audio wypuszczoną seryjnie do sprzedaży była płyta ABBA ? The Visitors, a w Polsce był to album grupy KULT.


Rok 2000 i dalej to przede wszystkim odtwarzacze typu mp3/mp4 player. To już nie historia a zmiany które się dzieją na naszych oczach. Co przyniesie przyszłość... zobaczymy.
HiFiMAN HM-601

Znalezione w necie.
Nie szukaj prawdy, po prostu odrzuć swoje poglądy. Odrzuć swoje teorie. Prawda nie jest czymś, czego się szuka, ona jest.
Są trzy fazy ujawniania się prawdy. Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem, a na koniec traktowana jest jako oczywistość.

Dołożę też coś ciekawego:


http://www.nina.gov.pl/digitalizacja/artyku%C5%82/2013/08/20/o-niekt_rych-metodach-odtwarzania-nagran-utrwalonych-na-plytach-i-cylindrach-edisona-jerzy-piotr-walczak


Nie szukaj prawdy, po prostu odrzuć swoje poglądy. Odrzuć swoje teorie. Prawda nie jest czymś, czego się szuka, ona jest.
Są trzy fazy ujawniania się prawdy. Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem, a na koniec traktowana jest jako oczywistość.