O widzisz StaryM, o takie tłumaczenie mi chodziło. Czyli Philips zakładał to jako mniej więcej stałą różnicę pomiędzy tymi szlifami igły.
Dziękuję :)

Cytat: WOY w 10 Styczeń 2018, 17:02:22O widzisz StaryM, o takie tłumaczenie mi chodziło. Czyli Philips zakładał to jako mniej więcej stałą różnicę pomiędzy tymi szlifami igły.
Dziękuję :)
Tak. Oczywiście mogą być rozbieżności w zależności od poszczególnych igieł i wkładek.
Cytat: vasa w 10 Styczeń 2018, 15:02:42Wobec powyższego może zamiast cyzelować zgodność ustawień ramienia z instrukcją lepiej jest podłączyć gramofon do oscyloskopu albo założyć słuchawki i ustawić antyskating tak żeby żaden z kanałów nie był głośniejszy ;D
To jest oczywiste. Ustawiać trzeba według jakiegoś schematu rzecz jasna. Ale to tylko wstępnie i nie należy przesadzać, bo to faktycznie słuch decyduje. Pod tym względem dobrze mieć testową płytę z tymi sygnałami 300Hz. ;)
A man can never have enough turntables.

Uwaga- w dwóch ostatnich numerach Audio-Video są artykuły nt kalibracji gramofonu. Warto poczytać.

Jeszcze a'propos kalibracji. Ustawienie lub korektę prędkości obrotowej też można zaliczyć do kalibracji. Co zrobić, gdy producent gramofonu "poskąpi" kasy na wykonanie stroboskopu? Albo po prostu go nie wykona, jak w moim pięćdziesięcioletnim Dualu? Rozwiązaniem jest zewnętrzna tarcza stroboskopowa. W Dualu wyprowadziłem napięcie 12V~ na tylnym, dodatkowym złączu cinch i wykonałem oświetlacz na przewodzie do tarczy zakładanej na talerz. Sama tarcza jest wydrukiem- zalaminowanym i starannie wyciętym. Można też wykorzystać zasilacz wtyczkowy po pozostawieniu za transformatorem jedynie mostka prostowniczego. Dioda, którą wykorzystałem, to chińska "żarówka" samochodowa 12V, świecąca do przodu.

Ja wszystkim polecam Template Generator Konrada Hoffmana. Można sobie wydrukjować i planszę stroboskopową i protractor do kalibracji na wymiar.
A man can never have enough turntables.