Witam wszystkich.

Na imię mam Robert. Chciałem rozpocząć przygodę z Daphile. Poczytałem trochę, pobrałem obraz iso i po kilku próbach udało mi się zainstalować system na karcie sd. Do prób użyłem laptopa Acer.

Myślę, że instalacja chyba poszła prawidłowo. Laptop startuje z karty sd i łączy się z wifi. Pamięta nazwę internetu i hasło do rutera, ponieważ nie muszę powtarzać tych kroków przy każdym włączaniu lapka. Laptop się uruchamia, system się ładuje, po czym ekran się wygasza.

Następnie uruchamiam drugi komputer (na telefonie też działa) i po wpisaniu numeru IP wyświetlanego na laptopie po uruchomieniu w pasku adresu ładuje mi się Daphile. Mogę słuchać moich utworów z laptopa (z internetu jeszcze nie próbowałem-nie wiem, jak) i wszystko niby gra. Tu zaczyna się mój problem, ponieważ może czegoś nie rozumiem, błędnie interpretuję.

Jak to właściwie ma być. Czy laptop, który pracuje, jako server, tylko jest źródłem, a ten drugi komputer, który włączyłem w następnej kolejności jest moim odtwarzaczem docelowym i do niego podłączam wzmacniacz, kolumny i ewentualny DAC ????

Na stronie internetowej Daphile jest rysunek, gdzie widzę komputer-serwer i to do niego podłączony jest dac, wzmacniacz, kolumny i widać przykładowy palmtop do sterowania po wifi.

U mnie tak nie działa.

Mam inny zestaw do słuchania, który składa się z komputerka miniitx. Do niego mam podpiętą kartę EMU-0204 po usb. Z karty podaję sygnał na wzmacniacz stereo yamaha i kolumny Phonar P-40.

Zainstalowany win7 i foobar. Muzyka w formacie FLAC. Wszystko gra i nie ma problemu.

Chciałem posłuchać i porównać z daphile, ale czegoś do końca nie wiem. Dzisiaj uruchomiłem ten zestaw windowsowy na płycie iso daphile. Podałem wszystko po wciśnięciu F1. Wszystko się załadowało. Laptopa użyłem z poziomu win7, jako ten drugi komputer. W przeglądarce wpisałem ip wyświetlone z monitora miniitx. Połączyły się. Teraz na laptopie słucham to, co jest na serwerze z miniitx, ale wzmacniacz i kolumny głuche, jak w poprzednim rozwiązaniu. Muza leci tylko na drugim kompie, a na miniitx z wzmakiem, kartą emu-0204, itd.... nic.

Na laptopie po wejściu w ustawienia audio widać rozpoznana kartę EMU-0204 + kartę zintegrowaną miniitx-a.

Proszę o pomoc, czego nie rozumiem. Co źle mam na tym początkowym etapie. Jeśli będą potrzebne jakieś screany, to załączę.

I jeszcze jedno pytanie, czy nawet do testów muszę zainstalować do końca system, czy samo iso załadowane do ramu wystarczy ? Zauważyłem, że jak cokolwiek przestawię np. w zakładce audio, wyjdę z niej i wrócę ponownie, to nie pamięta moich zmian. Nie znalazłem również czegoś w rodzaju save, zapisz, czy coś w tym rodzaju.

Sam stracę masę czasu i nie poradzę sobie. Proszę o pomoc bardziej doświadczonych w tej materii forumowiczów.
Założyłem podobny wątek na innym forum i raczej bez odpowiedzi. Jeśli ktoś zechce pomóc, to proszę w miarę chęci i możliwości przeczytać cały post i odpowiedzieć na poszczególne pytania. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

#1 04 Listopad 2019, 11:05:58 Ostatnia edycja: 04 Listopad 2019, 11:07:34 by Mack
W podstawowej konfiguracji komputer z daphile to serwer i odtwarzacz do którego podłączasz wzmacniacz a  'ten drugi' komputer to tylko  panel sterowania.
W ustawieniach daphile musisz określić jakiego odtwarzacza chcesz używać np. wbudowany dzwięk , dac usb itp ...

Dzięki Mack, że zechciałeś zabrać głos w temacie
Tak sądziłem, że czegoś w konfiguracji brakuje. Nie znalazłem do tej pory tematu, który krok po kroku poprowadziłby do ustawień chociaż tych podstawowych, a żeby zagrało. jesteś w stanie znaleźć chęci
i czas, cierpliwość, a żeby trochę pomóc ?

Jeszcze raz zapytam, czy można odpalić z samej płyty iso i po załadowaniu do ramu skonfigurować serwer do grania ? Wiem, że po restarcie trzeba wszystko od nowa, ale musiałbym przygotować pena do pełnej instalacji, przenieść gdzieś dane, a na tym etapie do prób chciałem tak prościej.

Czy masz chęć i cierpliwość, a żeby napisać, jak i gdzie zmienić ustawienia (albo może ktoś jeszcze).
Np. podać ścieżkę Generale/Audio devices/....... zaznacz tak lub tak.

Tak wygląda u mnie zakładka Audio devices:

  nie wiem, jak umieścić foto z pulpitu.



Cytat: Robson_new w 04 Listopad 2019, 11:49:39
czy można odpalić z samej płyty iso i po załadowaniu do ramu skonfigurować serwer do grania ?


W sumie to nie wiem, nigdy tak nie robiłem.
Ale po zmianie ustawień system wymaga restartu, więc nie wiem czy ustawienia się zachowają na pendrivie czy po restarcie wrócisz do ustawień domyślnych. RAM się na pewno wyczyści po restarcie maszyny.

Dzięki Mack
Nie chce u mnie grać. Mam dzisiaj wolne i myślałem, że uda się posłuchać z pod Daphile, ale nie idzie.
Może napiszę, jak to wygląda na tą chwilę.
Zrobiłem pełny reset ustawień na wypadek, gdybym za dużo namieszał. Musiałem od nowa podać nazwę wifi i hasło.
Zainstalowany system na karcie sd 16G. Karta siedzi w laptopie acer kilkuletnim. Działa on, jako mój serwer.

Na kompie klienta loguję się po przydzielonym IP. I teraz może to coś wyjaśni. W głównym oknie daphile mamy po lewej zakładki Audio player, CD ripper, File manager, itd.....

Kiedy wejdę w File manager i przeklikam foldery, to dostaję się do pendriva, który jest w laptopie (serwerze). Tam odnajduję jakiś utwór i po kliknięciu na niego uruchamia się dźwięk i gra, ale na komputerze klienta. Nie odtwarza się na laptopie. Z kolei kiedy w oknie daphile wejdę w Audio player, to mogę znaleźć moje utwory z servera (laptopa). Pojawiają się utwory i okładki płyt. Kiedy klikam na jakiś utwór w oknie, to uruchamia się odtwarzanie. Widzę pasek postępu, ale nic nie słychać ani na kompie klienta, ani na serwerze. Tak było od samego początku zabawy z tym systemem.

Dzisiaj udało mi się uruchomić ekran na serwerze (General/Local UI zaznaczyłem i restart). Już na samym serwerze (laptopie) mogłem dostać się do utworów na penie bez konta klienta. Po kliknięciu utwór zaczynał być odtwarzany. Pasek postępu szedł, ale w głośnikach laptopa była podobna cisza, czyli nic.

Nie wiem, czy muszę dodać jakiś dodatkowy odtwarzacz. Czy muszę uruchomić jakieś pierwsze skanowanie po instalacji odnośnie zawartości utworów, a żeby serwer widział, co ma grać. Nikt nie chce się podzielić wiedzą. Nie wierzę, że nikt nie czyta nowych wątków. Może powstała komercja w tym kierunku.......

Chciałem wcześniej załączyć zrzut ekranu, ale nie wiem, jak. Jak wybiorę "dodaj obrazek", to nie ma go jak załadować. Moze po zrzutach pulpitu byłoby prościej, co i gdzie. Pozdrawiam i dzięki za cierpliwość.

Swój obrazek musisz najpierw wrzucić na jakiś zewnętrzny serwer np https://imgur.com/ a na forum wkleić link.

Dodawanie plików na forum jest proste.
A man can never have enough turntables.

#8 04 Listopad 2019, 17:10:04 Ostatnia edycja: 04 Listopad 2019, 17:28:38 by Robson_new
Dzięki Wam za pomoc.
Sprawdzę potem. Na razie skupiam się na czytaniu wątku http://audiocafe.pl/cyfrowe-audio-odtwarzacze-plyt-i-sieciowe/daphile-czyli-kompletny-system-do-hi-fi-pc-audio/msg5567/#msg5567

Trochę tego jest, no ale jakoś trzeba sobie poradzić. Nie będę nabijał postów i zaśmiecał forum. Jak coś się dowiem, to napiszę. Jak dalej nie będzie szło, to zapytam ponownie. Pozdrawiam.

Witam jeszcze raz. Udało się odtworzyć na serwerowym kompie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wątek, który zaznaczyłem mi pomógł. W ustawieniach mixera nie był zaznaczony ptaszek przy "głośniki". No ale jak mogłem wiedzieć  >:(

W takim razie teraz muszę dojść, jak posłuchać coś z neta. Na ten moment działa z dysku,czy z pena, a z youtube np. ?

Czy ciężko jest skonfigurować ? Może jakieś małe podpowiedzi ? Z góry dziękuję.

I jeszcze jedno. Jak zrobić, a żeby odtwarzało się kilka utworów, czy wszystkie z płyty ? Jak kliknę na wybrany utwór, to po skończeniu nie gra kolejny. Pokombinuje, ale pomoc mile widziana  ;)

Daphile, jeśli ma być jednocześnie serwerem i playerem ma też interfejs ekranowego playera. Tam zaś wybranie pierwszego utworu z katalogu powoduje odtworzenie wszystkich po kolei. Można też skorzystać z interfejsu LMS (Logitech Music Server) na innym komputerze. To ten sam adres, co panel administracyjny Daphile, ale na porcie 9000.
A man can never have enough turntables.