Ponieważ poskładałem gramofon, postanowiłem dziś dokonać ustawień i pomiarów. Najpierw zrobiłem test 300Hz. Na płycie testowej są trzy ścieżki, nagrane z poziomem 11dB, 14dB i 18dB. Ten test służy do kontroli ustawienia antyskatingu. I jak pisze znany specjalista od gramofonów Maciej Tułodziecki: "Test 1 powinny przejść w zasadzie wszystkie wkładki (zestawy wkładka- ramię) i uzyskany dźwięk powinien być czysty. Test 2 powinny przejść zestawy które określimy jako ,,dobrej klasy" Test 3 przechodzą tylko zestawy najwyższej klasy. Co to znaczy przechodzą ? Odtwarzają rzeczone 300Hz w sposób czysty. Innymi słowu dźwiękowi nie towarzyszy ,,brzęczenie" będące świadectwem dużych zniekształceń."
Do narysowania poniższych wykresów użyłem aplikacji na Androida. Nie jest ona tak dokładna, jak Audacity w komputerze, ale do tego testu starcza. Byłem wręcz zaskoczony. Pomiędzy sygnałem testowym, a pierwszą harmoniczną w obu przypadkach był bardzo dużo odstęp. Dobrze to świadczy o wkładce (i ustawieniu, ale nie wypada mi się chwalić).

300Hz-11dB.jpg

300Hz-14dB.jpg 
A man can never have enough turntables.

@porlick - gdybym ten gramofon szykował dla siebie i nie żałował kasy, to pewnie skorzystałbym z twoich dobrych rad dotyczących zasilania i kontrolek LED zamiast żarówek. Ale ten model to kultowy nie będzie nigdy, więc nie mam zamiaru przekazywać go córce w spadku. Ale moze być to dość przyzwoity gramofon, który komuś posłuży i nie będzie go dużo kosztować.
 
GS-431 jest gramofonem z autostopem. Oznacza to, że na końcu płyty się sam zatrzymuje i podnosi ramię. To właśnie dziś musiałem wyregulować. Jest to wyjątkowo głupio wymyślone. Trzeba zdjąć dolna pokrywę, postawić gramofon na czymś tak, by mieć dojście śrubokrętem od spodu. I wcale nie jest łatwo to ustawić, ale się udało. Na pocieszenie wyczytałem w instrukcji serwisowej jeszcze bardziej skomplikowany sposób regulacji z użyciem woltomierza.

Za to łatwo jest zrobić regulację wysokości podnoszenia ramienia. Jest jedna śrubka dostępna od góry. Muszę dokończyć polerowanie pokrywy...
A man can never have enough turntables.

Przecież nie pisałem o zastąpieniu żarówek ledami, tylko o sprawdzeniu, czy nie są one zaczernione i ewentualnej wymianie. LED zastąpił u mnie neonówkę stroboskopu. 

Cytat: porlick w 26 Kwiecień 2023, 19:04:46LED zastąpił u mnie neonówkę stroboskopu. 

Tak, to miałem na myśli, taki skrót myślowy... ;)
A man can never have enough turntables.

A to pokrywa pod koniec polerowania. Niestety tworzywo pokrywy samo w sobie było mocno zmatowiałe, czego polerowanie nie usunęło. Niektórych głębokich rys też nie potrafiłem usunąć. Może gdybym dysponował profesjonalną polerką, byłoby lepiej.

pokrywa-2.jpg

rysy.jpg 
A man can never have enough turntables.

Ponownie wracam do stabilizacji obrotów. Przypomniałem sobie, że kiedyś kupiłem specjalny olej do gramofonowych łożysk. Od zwyczajnych produktów różni się tym, że jest "bardzo poślizgowy". Talerz faktycznie obraza się dużo lżej. Efektem jest wow poniżej parametrów przewidzianych przez producenta (0,15%).

Jednak, żeby nie było tak pięknie, to w zasadzie ten gramofon(jak większość peerelowskich) ma dziwną przypadłość, o której mówi wielu serwisantów. Obroty stabilizują się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu minutach pracy.

rpm33.jpgrpm45.jpg 
A man can never have enough turntables.

No i na koniec jeszcze zdjęcia już zmontowanego gramofonu.

gramofon1.jpg

gramofon2.jpg 
A man can never have enough turntables.

Gratuluję finału, włożonej pracy i sprytu.

Ładny, na pewno bardziej dopieszczony, jak większość schodzących z linii produkcyjnej.
Mimo to, można zrobić kroczek dalej i poprawić brzmienie lepszą wkładką. I to byłaby wisienka na torcie.

Cytat: porlick w 29 Kwiecień 2023, 23:47:03Mimo to, można zrobić kroczek dalej i poprawić brzmienie lepszą wkładką.
Pewnie tak, ale to już następny właściciel może sobie zrobić. Albowiem zamierzam gramofon sprzedać. ;)
A man can never have enough turntables.