Gramofon ma prędkość 78, więc zastanawiam się nad wkładką z wymienną igłą do płyt szelakowych. Na razie mam tymczasowo AT-20S
A man can never have enough turntables.

Tak sobie przeglądam ten wątek i zastanawiam się, do czego służyła prędkość 16 obr/min.
Równie ciekawie, wyglądają na moim gramofonie kropki wykonane na talerzu.
Na plincie widnieją też oznaczenia + 7.2  ,  + 3.3  ,  0  ,  -3.3 :(
Nie fałszuje jedynie na "0" po co zatem reszta?

Gdzieś pomiędzy 1950 a 1960 produkowano płyty na 16 RPM. Nie przyjął się ten format, ale część gramofonów dostała taki ficzer. Sam widziałem taką płytę w latach 70'.
Możliwość regulacji dotyczy raczej 78 obrotów, bo kiedyś część wytwórni nagrywała z prędkością 76 a nawet 62 obroty. Ale to bardzo dawno było...
A man can never have enough turntables.Ostatnio miałem wiele innych spraw, ale wreszcie kupiłem wkładkę z igłą do 78 obrotów i jedną płytę szelakową. ;)
Jakość filmu kiepska, bo zapomniałem, że już dość szaro za oknem...
A man can never have enough turntables.

Wracam do swojego Lenco. Stał i się kurzył, a mnie wciąż korciła możliwość zdobycia oryginalnego ramienia. Jednak zwykle są one drogie i wymagają włożenia sporej kasy w części zamienne. Tym razem dostałem ramię za grosze i zaczynam sprawdzać, jego stan. Jak dobrze pójdzie to za parę dni będę mógł się przekonać, jak działa oryginał. ;)
A man can never have enough turntables.

Witam wszystkich użytkowników forum. To mój pierwszy post.
Jestem posiadaczem Lenco L78 i mam pytanie, jak wyjąć mechanizm gramofonu z plinty? Co trzeba odkręcić?

Zakładając, że masz oryginalny gramofon i oryginalną obudowę, to najpierw musisz zdjąć talerz. Nie jest to łatwe. Możesz podważać go lub obrócić gramofon do góry dnem, ale ostrożność jest wskazana. Jak ci talerz spadnie na nogę, to będzie boleć.
Jak zdejmiesz talerz to są dwie czerwone śruby. Widać je na zdjęciu na pierwszej stronie tego wątku. Odkręcisz je i wtedy plintę się da wyjąć z obudowy. A potem resztę rozkręcisz bez trudu, ale uważaj, by ci po skręceniu jakieś "zapasowe" części nie zostały. ;)
A man can never have enough turntables.

Dzięki za odpowiedź. Z talerzem nie ma problemu. Te czerwone śruby to zdaje się zabezpieczenie na okazję transportu. Mam je zupełnie wykręcić? Wydaje mi się, że mechanizm w plincie trzymają jeszcze sprężyny. Mam je jakoś usunąć?

Tak, czerwone śruby zabezpieczają sprzęt podczas transportu, trzeba je usunąć. W przypadku L-78 było kilka różniących się nieco obudów. I tak, w niektórych z nich trzeba odkręcić nakrętki od spodu, te przytrzymujące kielichy sprężyn.
A man can never have enough turntables.

No, to ja mam taki właśnie model.
Czy te śruby blokujące muszą zostać usuniętę wogóle? Chodzi mi tu o normalne używanie gramofonu