Audio Cafe

Audio, muzyka i dyskusje => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: fox733 w 16 Maj 2014, 14:56:12

Tytuł: Historia audio
Wiadomość wysłana przez: fox733 w 16 Maj 2014, 14:56:12
Krótka historia audio - fonograf, fonoautograf, telegrafon i gramofon


Gramofon wyewoluował z fonografu ? okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty gramofonowe cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.
(http://www.rms.pl/cache/preview/c68cdaea3736ae14f5a6de6f3bb0657f.jpg)

Fonoautograf
(1857) Pierwszy raz temat związany z audio jakie współcześnie znamy pojawia się w roku 1857, kiedy to francuz Édouard-Léon Scott de Martinville dokonał pierwszego zapisu dźwięku swoim urządzeniem ? fonoautografem. Zapisywał on wizualnie dźwięk poprzez tubę i membranę, która drgając poruszała rylcem ? ten z kolei zapisywał ślad na papierowym cylindrze. Niestety, fonoautograf nie mógł odtworzyć formatu, który sam stworzył.
Udało się to dopiero w 2008 roku, gdy amerykańska grupa naukowców przeglądając paryskie archiwa natrafiła na te nagrania. Następnie odtworzono je komputerowo. Nagranie pochodzące z 9 kwietnia 1860 roku zawierało francuską pieśń ludową ?Au Clair de la Lune?.


Rok 1877 to pierwszy zapis dźwięku razem z jego odczytem. Urządzeniem zwanym fonografem dokonał tego Thomas Edison. Wzbudzona przychodzącym dźwiękiem membrana przekazywała drgania do igły żłobiącej śrubowy rowek w cynowej folii nałożonej na obracający się wałek. Ponowne przejście igły wzdłuż wyrytych na wałku rowków umożliwiało wprawienie w ruch innej membrany i przekazanie drgań w tubę głosową, tym samym odtwarzając dźwięk. Edison swój wynalazek zademonstrował 29 listopada 1877 r., a opatentował 19 lutego 1878 r. Głośnikiem i mikrofonem była duża lejkowata metalowa tuba, a sam wałek do zapisu wykonany był z cyny. Cynowa folia miała jedną wadę... nie można było robić kopii. 20 lat później cynowe folie zastąpiono woskowymi cylindrami a jeszcze później wałkami z celuloidu, które mieściły już nie 2 a 4 minuty zapisu. Z wyprodukowanej matrycy można było wytłoczyć kilka tysięcy wałków danego typu. Ostatnim wyprodukowanym fonografem był egzemplarz z 1929 roku. Wówczas to fonografy ustąpiły miejsca płytom gramofonowym już na dobre.

(http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/fonograf.jpg)

1887 to wynalezienie wspomnianego już gramofonu przez Emil'a Berliner'a. Gramofon wyewoluował z fonografu ? okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty gramofonowe cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.
(http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/gramofon.jpg)
Gramofony z duchem czasu stały się bardzo zaawansowanymi konstrukcjami. Z czasem ich obsługa została zautomatyzowana. Coraz bardziej zaawansowane stały się również wkładki gramofonowe a w niektórych konstrukcjach zrezygnowano z nich, przechodząc na winylowy odczyt muzyki. Jako ciekawostka gramofon w wersji przenośnej:
(http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/gramofon-przenosny.jpg)


Kolejnym innowacyjnym rokiem był 1898, kiedy to duński inżynier Valdemar Poulsen skonstruował pierwsze urządzenie wykorzystujące jako nośnik stalowy drut. Swoje urządzenie nazwał telegrafonem, a samo urządzenie stało się późniejszym prekursorem dla magnetofonu.

http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/szpulowiec.jpg

Pierwszym magnetofonem z cienką, stalową taśmą zamiast drutu był Blattnerphone skonstruowany w 1929 lub 1930 przez przedsiębiorstwo Ludwig Blattner Picture Corporation.
(http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/magnetofon.jpg)
Obecnie stosuje się najczęściej magnetofony wykorzystujące taśmę zamkniętą w kasecie typu Compact Cassette.

Płyta CD
Płyta kompaktowa została opracowana wspólnie przez koncerny Philips i Sony pod koniec lat 70., a jej premiera odbyła się w fabryce w Langenhagen własności PolyGram 17 sierpnia 1982 Płyta CD to poliwęglanowy krążek przechowujący informację w postaci cyfrowej. Do jej odczytu wykorzystywana jest wiązka lasera, przechwytująca zawarte na płycie informacje. Dzięki dużej, jak na swoje czasy pojemności płyta CD szybko stała się bardzo popularnym produktem, a jej zastosowanie stało się niezwykle uniwersalne. Malejące koszty sprawiły, że odtwarzacze płyt CD, czy to stacjonarne czy też przenośne szybko zagościły w naszych domach. + Pierwszą płytą audio wypuszczoną seryjnie do sprzedaży była płyta ABBA ? The Visitors, a w Polsce był to album grupy KULT.


Rok 2000 i dalej to przede wszystkim odtwarzacze typu mp3/mp4 player. To już nie historia a zmiany które się dzieją na naszych oczach. Co przyniesie przyszłość... zobaczymy.
HiFiMAN HM-601
(http://www.rms.pl/images/stories/aktualnosci/listopad/hm-601.jpg)
Znalezione w necie.
Tytuł: Odp: Historia audio
Wiadomość wysłana przez: GregWatson w 26 Maj 2014, 20:58:51
Dołożę też coś ciekawego:


http://www.nina.gov.pl/digitalizacja/artyku%C5%82/2013/08/20/o-niekt_rych-metodach-odtwarzania-nagran-utrwalonych-na-plytach-i-cylindrach-edisona-jerzy-piotr-walczak
Tytuł: Odp: Historia audio
Wiadomość wysłana przez: GregWatson w 11 Czerwiec 2014, 17:19:56
Historia audio w PRL-u




Tytuł: Odp: Historia audio
Wiadomość wysłana przez: fox733 w 21 Czerwiec 2014, 17:39:53