Cytat: kptsovva w 29 Sierpień 2014, 19:34:39
W sumie to interesują mnie podziały niskich częstotliwości do 500Hz. Sądzisz że w niskich rejestrach będzie słychać niedoskonałości zwrotnic analogowych?
ja mam zwrotnice analogowe i są bardzo dobre, trochę szumią, ale trzeba być blisko głośników.

Behringer jest bardzo dobry do eksperymentowania. Warto go kupić, bo przecież wiadomo, że jak już ktos zacznie robić kolumny aktywne, to na jednej parze się nie skończy. A po eksperymentach, dla świętego spokoju można sobie zrobić zwrotnicę aktywną analogowo.

W ostateczności można pożyczyć zwrotnice od jakiejs firmy zajmującej sie sprzętem estradowym

Cytat: bum1234 w 29 Sierpień 2014, 20:55:52
Behringer jest bardzo dobry do eksperymentowania. Warto go kupić, bo przecież wiadomo, że jak już ktos zacznie robić kolumny aktywne, to na jednej parze się nie skończy. A po eksperymentach, dla świętego spokoju można sobie zrobić zwrotnicę aktywną analogowo.

a niby czemu nie można go zostawić na stałe?

#14 29 Sierpień 2014, 21:25:59 Ostatnia edycja: 29 Sierpień 2014, 21:27:39 by XYZPawel
Tu są propozycje cyfrowych zwrotnic:

http://www.linkwitzlab.com/LX521/DSP_challenge.htm

I nie trzeba majątku wydawać :)

Audiofile są w stanie każdy problem doprowadzić do absurdu :))

A gdzie na tej stronie są ceny?
A man can never have enough turntables.


Cytat: XYZPawel w 29 Sierpień 2014, 21:25:59I nie trzeba majątku wydawać
Aż tak bardzo zainteresowany nie jestem. Ale to ty powołałeś się na cenę, więc byłem ciekawy. Jednak nie aż tak, aby siedzieć godzinę i szukać. Swoją drogą jest to jedna z najgorszych stron internetowych, jakie widziałem. To kompromitujące dla zawodowca, który sprzedaje swoje wyroby.
A man can never have enough turntables.

Jest parę linków do stron gdzie podzespoły można kupić. Najbardziej kosztowny chyba ten procesor DSP
http://www.minidsp.com/products/minidspkits/nanodigi-2x8-k

#19 30 Sierpień 2014, 09:08:02 Ostatnia edycja: 30 Sierpień 2014, 09:46:20 by Lech36
Cytat: kptsovva w 29 Sierpień 2014, 19:34:39W sumie to interesują mnie podziały niskich częstotliwości do 500Hz. Sądzisz że w niskich rejestrach będzie słychać niedoskonałości zwrotnic analogowych?
Moim zdaniem nie. Poza tym nie piszmy o niedoskonałościach zwrotnic analogowych tylko o pewnych cechach technicznych, na które trzeba uważać. Zwrotnice DSP też mają niedoskonałości aczkolwiek precyzja regulacji i ich możliwości są zdecydowanie wyższe od analogowych. Np. ten przykład z tymi potencjometrami w/w da się łatwo przerobić zamieniając potencjometry na przełączniki. Płynna regulacja częstotliwości podziału jest w analogu zbyt nieprecyzyjna i moim zdaniem niepotrzebna. Największy wpływ na brzmienie ma górny podział. Te zmiany są słyszalne wyraźnie dla Kowalskiego zaproszonego z ulicy. Ja w DCX2496 już jakiś czas nie mogę podjąć decyzji na jaką się zdecydować.
Miałem analogowego Behringera w domu do prób. Nawet zastanawiałem się nad jego nabyciem (równolegle do DCX-a), ale stwierdziłem że jak będę potrzebował to mogę sobie zmontować dedykowaną, która zawsze ma szansę na większą precyzję i będzie spełniać tylko potrzeby a nie być uniwersalną.
Cytat: XYZPawel w 29 Sierpień 2014, 20:49:26Takie bzdurne opinie właśnie powodują, że audiofile błądzą. Dopóki parametru zwrotnicy są poniżej progu słyszalności, dopóty są niesłyszalne, przypuszczam, że te zwrotnice są wystarczająco dobre  bzdety o subtelnościach i że "efekt brzmieniowy żałosny" można do kosza wywalić
Te zwrotnice mają ograniczenia wynikające z ich budowy. Nie ma możliwości regulacji przesunięć czasowych (odległości głośników względem pionu) i fazowych, niezwykle cennych na etapie eksperymentowania i nauki. DSP to ma więc do kolumn z głośnikami położonymi na jednej ściance wydaje się być korzystniejszy. Wadą jest konieczność regulacji głośności na jego wejściu a znajdujący się tam przetwornik A-D najbardziej lubi wysokie wysterowania. To jest główny punkt krytyki technicznej tych rozwiązań. Oczywiście na rynku mogą się znajdować systemy wielodrożne DSP z precyzyjną regulacją głośności na wszystkich wyjściach. Były zapowiedzi o pojawieniu się takich. Niestety pewnie koszt takiego rozwiązania typowo domowego w znaczący sposób podniesie cenę urządzenia (audiofilski marketing).
W przypadku pojawienia się takich przetwornik wejściowy może być pominięty.
Cytat: XYZPawel w 29 Sierpień 2014, 20:53:57ja mam zwrotnice analogowe i są bardzo dobre, trochę szumią, ale trzeba być blisko głośników.
Dokładnie. U mnie w systemie analogowym szum słyszalny jest tylko z odległości maks 10cm od głośnika. Z miejsca słuchania jest sterylna cisza. System cyfrowy ma podobne właściwości a nawet chyba nieco lepsze. Trudno bez pomiaru to precyzyjnie określić a wiedza czy poziom szumów jest na -90dB czy niżej jest dla mnie nieistotna. Oczywiście proszę wziąć poprawkę na moją "głuchotę" ;), to wyżej to tyko moja opinia.