17 Kwiecień 2020, 15:33:19 Ostatnia edycja: 17 Kwiecień 2020, 15:38:14 by porlick
Koledzy, pragnę podzielić się z Wami efektem "burzy mózgów" z sąsiedniego forum, jakim jest tytułowy system pomiarowy, a właściwie interfejs do smartfona wyposażonego w odpowiednie apki.
Jako mikrofon posłużył taki do kalibracji kina domowego Yamaha, program do pomiarów to Spectroid, program do generowania sygnału pomiarowego to apka o bardzo zaskakującej nazwie "generator częstotliwości".
Skleciłem ów zestaw pomiarowy (jak to szumnie brzmi!) z przewodu z zestawu słuchawkowego, 2x gniazdo cinch do wyprowadzenia sygnału do wzmacniacza, 2x R 270ohm, gniazda minijack mono do mikrofonu i obudowy.

Oto interfejs pomiarowy wersja 2 poprawiona i pomiar mojego systemu (sprzęt to wzmacniacz Denon z kolumnami Radmor i subwooferem DIY) w miejscu odsłuchu. Sygnał sweep 10-20000 Hz. Odstęp od szumów tła nie jest zbyt duży, bo sygnał nie był puszczany głośno (wieczór i nie chciałem hałasować).

Ciekawy pomysł, potem się temu przyjrzę dokładniej. W jakiej aplikacji odczytujesz te wykresy?
A man can never have enough turntables.

#3 19 Kwiecień 2020, 15:12:14 Ostatnia edycja: 19 Kwiecień 2020, 15:18:20 by porlick
To zrzuty ekranowe z apek, które były użyte do wykonania pomiaru- "Tone Generator" oraz "Spectroid", ktorym rejestrowałem przebieg zdjęty mikrofonem kalibracyjnym Yamaha.
Spectroid w ustawieniach default, teraz trochę pokombinowałem z uśrednieniem próbek, więc wykres będzie troszkę bardziej wygładzony.
To zrzuty z google play:

Na fotce przyłącza słabo widać, więc trochę pomieszałem z ustawieniami- może będzie lepiej widać gniazdo mikrofonu obok białego cincha.

Znalazłem na Ali- nie wiem, czy pierścienie wtyku jack są podłączone w odpowiedni sposób. Na pewno jednak trzeba by było zmodyfikować wtyk przewodu wyjściowego, umieszczając w nim rezystory stymulujące słuchawki.
Chyba z ciekawości zaryzykuję utratę kilku złotych.

#Aliexpress 0,66 zł  35%OFF | Adapter typu U podwójna wtyczka słuchawek 3.5 MM kable Audio rozdzielacz mikrofon 2 w 1 złącze obrotowe do smartfona odtwarzacz MP3 MP4
https://a.aliexpress.com/_d61p4S0

Czy mikrofon którego użyłeś ma jakiś przedwzmacniacz czy mogę tak po prostu sam mikrofon w sensie taki walcowaty pół na pół centrymetra podłączyć bezpośrednio do wtyczki mini jack?

Nie rozbierałem obudowy mikrofonu, ale chyba nie ma, bo wrtk to zwyczajny minijack mono. Żeby jednak to zadziałało, musisz oszukać telefon, że jest podłączony zestaw słuchawkowy. Bez tej przejściówki, która symuluje podłączenie słuchawek, telefon włączy mikrofon wewnętrzny.

Aktualizacja.
Po zmianie kolumn nowy pomiar. Sub został ten sam, trochę pokombinowalem z ustawieniami systemu i wyszło coś pięknego. Charakterystyka bardzo ładnie się "zszyła" na styku sub-kolumny, w części srednio-wysokiej się wyrównało. Kolumny niemłode, ale z dobrej, już niestety nie istniejącej firmy IQ. Po wielu próbach cykl przemiatania pasma skróciłem do 2s, poziom dźwięku wyższy, jak na poprzednim zrzucie.