Audio Cafe

Sprzęt Audio => Gramofony, ramiona, wkładki i przedwzmacniacze => Wątek zaczęty przez: StaryM w 18 Maj 2016, 11:52:23

Tytuł: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 18 Maj 2016, 11:52:23
Kiedyś były zawsze w każdym gramofonie. Prawie wyłącznie gumowe, najczęściej prążkowane lub w jakieś wzory i prawie zawsze z lekkim wgłębieniem w miejscu na tzw. label płyty. Bliżej czasów nam współczesnych pojawiły się maty z rozmaitych innych materiałów. Są dziś maty korkowe lub korkowo-gumowe, które mają wygaszać drgania przenoszące się przez łożysko na talerz gramofonu. Są ekskluzywne maty skórzane, bardzo drogie, które mają mieć podobne właściwości, ale też są maty akrylowe lub nawet szklane. No i te najpopularniejsze z filcu.

Miałem kiedyś gramofon Rega Planar 3 znany z wręcz skandynawskiego minimalizmu. Wadą tego gramofonu było jednak przenoszenie się częstotliwości drgań silnika na talerz, co było słyszalne. Ponieważ gramofon był nieuziemiony (taka uroda Regi), to zwykła mata filcowa najczęściej się elektryzowała i potrafiła się przylepić do płyty, co było denerwujące. Kupiłem wówczas matę Zontek, wykonaną z takiej plastikowej folii samoprzylepnej o powierzchni przypominającej aksamit. Nic nie zyskałem. Drgania przez tak cienka matę przenosiły się dalej, mata była wykonana niestarannie, a pisząc o tym publicznie na pewnym forum zyskałem sobie opinię faceta, który chce zniszczyć "wschodzący polski biznes".
Paradoksalnie okazało się, że najlepszym wyjściem okazała się samodzielnie wykonana slipmata z ekologicznej (czyli tzw. makulaturowej) tektury. To właśnie taka substancja z nieuporządkowanych włókien okazała się doskonała w tłumieniu uporządkowanych drgań przenoszonych z silnika (i nie chodzi tu o żadne przydźwięki, ale o drgania mechaniczne).
Od razu lepiej się słuchało, ale czy wpłynęło to na jakość muzyki? Mam wątpliwości, bo nie usłyszałem jakiejś poprawy pozornych źródeł dźwięku, czy czegoś tam jeszcze. Po prostu na rozbiegówkach i miedzy utworami było nieco ciszej.

Dziś dziwią mnie np. slipmaty szklane, a do tego jeszcze kładzione na akrylowym talerzu, bo i takie rzeczy widziałem. Jak to jest z tymi slipmatami?
Czy słyszycie wpływ slipmaty na dźwięk, czy to tylko kolejne audiofilskie voodoo?
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 18 Czerwiec 2016, 13:25:03
W tym o czym napisałeś, jest zbyt wiele zmiennych aby wyłapać mocno zauważalne zmiany w dźwięku.
Ja zastosowałem patent w postaci tzw. "kanapki", na aluminiowym talerzu leży mata filcowa+stary winyl+mata filcowa+mata akrylowa :D
Czy to coś faktycznie wnosi do dźwięku ?
Mnie się podoba :)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 18 Luty 2017, 14:25:02
Walcząc z uciążliwym elektryzowaniem się gramofonu, zakupiłem nową matę.
Dotychczas płyty kładłem na macie akrylowej która była wierzchnią częścią "kanapki".
Winyl bardzo się do niej kleił, co skutkowało wkurzającymi wyładowaniami elektrostatycznymi a i często kopnęło.
Nowa mata to Analogue Studio. Wykonana z gładkiej gumy (matowa powierzchnia) o grubości 3 mm i średnicy 298 mm.
Wygląda bardzo estetycznie, a jej matowa lekko szorstka powierzchnia, dobrze trzyma winyl co ułatwia jego przecieranie.
Efekt zmian jest taki, że płyty mniej się elektryzują i łatwiej je się zdejmuje.
Moja "kanapka" wygląda teraz tak: na aluminiowym talerzu leży mata filcowa, na niej akrylowa i gumowa.
Oczywiście zgodnie ze sztuką, wyregulowałem VTA.
Koszt to 99 pln.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 18 Luty 2017, 19:58:41
Doskonały zakup, myślę. Na swoim QL-7 mam grubą gumową slipmatę i na Lenco też leży gumowa. Wiadomo, że te gramofonowe mają troszkę inne właściwości niż gumowa wycieraczka przed drzwiami. :)
Ale chyba fakt, że dawno temu robiono slipmaty jednak z gumy, świadczy o tym, że chyba konstruktorzy wiedzieli, co robili. ;)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 18 Luty 2017, 20:37:17
Też mi się tak wydaje. Przecież te wynalazki z korka i filcu, to totalni usyfiacze płyt. Fakt że kosztują grosze, ale umyj winyl i go połóż na korek lub filc.
I masz winyl do ponownego umycia.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 18 Luty 2017, 22:41:18
Słuszna uwaga.
Całe zamieszanie ze slipmatami wzięło się z audiofilskiego dążenia do swoistej doskonałości. I tak powstały slipmaty szklane za koszmarne pieniądze. Widziałem nawet gościa który miał szklaną slipmatę na szklanym talerzu Regi. Takim samy dziwactwem byłoby kładzenie akrylowej na akrylowym talerzu. Nic dobrego to dać nie może. Widziałem drogi gramofon ze skórzaną slipmatą, która jednakże nie był a szczególnie doskonała, jak to skóra.
Guma jest najbardziej odporna na elektryzowanie się, łatwo ją wytrzepać z kurzu, nie przenosi drgań... jednym słowem jest najbardziej hajendowa. ;)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 28 Luty 2017, 22:17:55
Przeglądając różne akcesoria gramofonowe, znalazłem taki rozwiertak do otworu w winylu. Śmiać mi się zachciało jak zobaczyłem cenę 180 pln. Czy jest jakiś sens kalibrowania tego otworu ?
Mam kilka nowych egzemplarzy płyt, które dość ciasno wchodzą na szpindel. Zawsze myślałem że więcej szkody przynosi zbyt luźne osadzenie płyty niż zbyt ciasne.
Może mi ktoś wytłumaczyć o co kaman ?
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 22 Styczeń 2018, 17:37:51
Cytat: WOY w 28 Luty 2017, 22:17:55Może mi ktoś wytłumaczyć o co kaman ?

Zapewne wg starej zasady: jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze ;-)

Choć z drugiej strony, podnoszenie zbyt ciasnej płyty razem z gramofonem, byłoby lekko wkurzające.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 22 Styczeń 2018, 18:41:47
Słuszna uwaga :D
Dlatego rozsądniej jest kupić ciężki gramofon i nie tylko z tych względów :)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 22 Czerwiec 2018, 23:14:34
Cytat: StaryM w 18 Luty 2017, 22:41:18Widziałem drogi gramofon ze skórzaną slipmatą, która jednakże nie był a szczególnie doskonała, jak to skóra.

Spotkałem się z opinią, że skórzane są najlepsze. Może i tak, choć skóra, jako substancja naturalna, może zostawiać conieco na płycie, więc musi być jak najlepszej jakości, by była dla płyt obojętna.
Gumę natomiast można modyfikować na różne sposoby i na tyle skutecznie, że chyba każdy znajdzie odpowiednią dla swych wymagań.
Jeszcze taka ciekawostka- przeglądając ostatnio ogłoszenia gramofonowe zauważyłem, że w sporej ich części slipmaty leżą do góry nogami. To jakaś moda, czy co?
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 23 Czerwiec 2018, 10:21:21
Cytat: porlick w 22 Czerwiec 2018, 23:14:34Jeszcze taka ciekawostka- przeglądając ostatnio ogłoszenia gramofonowe zauważyłem, że w sporej ich części slipmaty leżą do góry nogami. To jakaś moda, czy co?
Myślę, że to może być raczej niewiedza handlarzy. Zauważyłem, że część z nich to typowi handlowcy z zerową wiedzą o gramofonach i płytach. Wiedzą tylko, że jest moda na winyle i chcą zarobić.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 02 Październik 2018, 08:33:54
Slipmaty mają też inną zaletę- można dzięki nim, a dokładnie dobierając ich grubość, regulować VTA w gramofonach pozbawionych tej możliwości, czyli w większości z naszych karuzel ;-)

W moim obecnym sprzęcie, czterdziestoletnim Dualu 491A, slipmata jest KLEJONA DO TALERZA. Dziwne? Niekoniecznie, bo talerz jest precyzyjnie wyważany razem ze slipmatą, i gdyby była luzem, byłoby możliwe, że efekt wyważenia poszedł by się gonić. Na jednej z fotek spód talerza z zamontowanym pierścieniem obciążającym i widocznymi śladami wyważania- nawiertami i wstawkami z ołowiu. Teraz już się takich rzeczy nie robi, a raczej nie w "normalnym", seryjnym sprzęcie.

https://drive.google.com/open?id=1V3BW-U0-W30uke_d_y47x6I8x1hp6im9

Pozwolę sobie przy okazji na małą prywatę- w związku z powyższym, tj klejoną slipmatą, mam na zbyciu 2 sztuki w diametralnie różnych grubościach:
2mm, wykonana mało wyrafinowanie,
6mm, piękna, satynowa guma (Akai).
Jak ktoś chętny, proszę pisać.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 02 Październik 2018, 09:54:26
Zapomniałem o linku do zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1uv31RusNQ6qFtKqd6qo1LirDEiz43yiS?usp=sharing
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 02 Październik 2018, 10:16:34
Właśnie jestem w trakcie przywracania do życia pewnego starego rupiecia, całkiem możliwe, że będę potrzebował matę. O ile uda się zmusić do działania silnik DD. Jakie średnice mają te twoje?
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 02 Październik 2018, 10:38:55
Ok. 29cm, bez jakichś 1-2mm
Ta gruba ma lekko ściętą do góry krawędź.

Na Aledrogo za matę gumową życzą sobie 160 zł, ja za kpl. chciałbym 85zł z wliczoną w cenę przesyłką- nie wiem tylko, czy ktoś zechce spełnić moją zachciankę ;-)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 19 Styczeń 2021, 20:11:38
Na stronie stereonet.co.uk znalazłem taki opis:
Cytat: stereonetNie ma nic nowego w odtwarzaniu winylu. Pamiętam gorące dyskusje na łamach listów w magazynach hi-fi z końca lat siedemdziesiątych, omawiające zalety gumowych mat talerzowych w porównaniu z rodzajami filcu, korka, zamszu, a nawet szkła. Brytyjskie gramofony tamtych czasów miały zwykle filcowe maty, podczas gdy Japończycy mieli gumę. Następnie, w latach osiemdziesiątych, pojawiły się nowe konstrukcje z mieszankami węgla / winylu lub z innymi egzotycznymi hybrydami.
No właśnie. Te dyskusje o matach to nie są takie nowe. I faktycznie to Brytyjczycy z Regi uznali, że mata z filcu będzie najlepsza. Ale warto pamiętać, ze tak naprawdę Rega znalazła sposób na produkcję tanich gramofonów u schyłku epoki winylowej. I chwała im. Gramofony z epoki hi-tech stawały się coraz doskonalsze i coraz droższe. Tymczasem Rega wzięła kawałek dechy, do tego szklany talerz (dużo łatwiejszy do zrobienia manufakturowo niż odlewany ciśnieniowo z aluminium). No i mata filcowa łatwa do wykrojenia. Ale czy dobra? Dziś sporo osób ma na ten temat inne zdanie.

Cytat: stereonetLiczy się nie tylko materiał użyty do wykonania maty, ale także sposób, w jaki oddziałuje z talerzem, na którym spoczywa, oraz sama płyta. Musi podeprzeć płytę winylową, zapobiec jej ślizganiu się i odizolować od talerza, a przynajmniej wytłumić, aby połączona częstotliwość rezonansowa maty i talerza nie przeszkadzała nadmiernie. Żeby było jasne, maty gramofonowe naprawdę zmieniają dźwięk gramofonu i nie jest to czarna magia ani hokus-pokus, jak niektórzy twierdzą. Pytanie brzmi, czy mata dopasowana do twojego decku jest najlepsza, jaką może uzyskać?
No i wbrew deklaracji to tutaj na stronie mamy trochę hokus-pokus. Opisana jest mata w kształcie sześciokąta o jakichś tam rzekomo szczególnych właściwościach. Nie byłem już zainteresowany. Ale wstęp był dobry...
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 19 Styczeń 2021, 21:50:41
Tragedia. W życiu bym czegoś tak szpetnego na talerzu nie położył.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 19 Styczeń 2021, 22:39:40
Faktycznie. I tak obrzydliwie cyfrowo wygląda.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 19 Styczeń 2021, 23:34:18
Nie da się ukryć. Na dodatek mata rzekomo miała mieć jakieś tam super możliwości i jest tajne z czego została zrobiona. Ale jak widać nie są te super właściwości tak proste do udowodnienia, bo nie została opatentowana. To tak jak z tymi kablami za tysiące, gdzie producent uważa, że nikt nie odważy się zniszczyć tak drogiego produktu,żeby zobaczyć, co tam jest. A potem jednak taki szaleniec się znajduje i okazuje się, że to rura do odkurzacza, a w środku wąż hydrauliczny i jeszcze w środku zwykły kabel antenowy. :D
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 20 Styczeń 2021, 10:45:19
 ;D masz poczucie humoru.

A co do mat. Chyba do lat '80 zrobiono w tym temacie wszystko co możliwe. Wraz z powrotem mody na gramofony otrzymujemy w to miejsce techniczne rozwiązania voodoo.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 20 Styczeń 2021, 12:19:49
Cytat: WOY w 20 Styczeń 2021, 10:45:19
;D masz poczucie humoru.

Wraz z powrotem mody na gramofony otrzymujemy w to miejsce techniczne rozwiązania voodoo.

Ad1- Jest realistą.
Ad2-Pstrz na to żółte świństwo powyżej. To typowy przykład.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: StaryM w 20 Styczeń 2021, 12:36:40
Tak. Tak to chyba wygląda.
Biologiczne ograniczenia słuchu spowodowały, że w jakimś tam momencie technika audio osiągnęła już prawie wszystko. Choćbyśmy nie nagrywali nie wiadomo jak gęstych plików, to i tak ponad 20 kHz nic nie usłyszymy. A jak starsi to dużo mniej. Stąd te wszystkie kombinacje, żeby coś jeszcze ulepszyć, choć już nie ma co.
Dużo lepiej było w dziedzinie wideo, bo nasz wzrok jest dużo bardziej czuły i bardziej rozdzielczy niż słuch. Zresztą nie ma wątpliwości, postęp technologiczny był. Ale i w tej dziedzinie powoli zaczyna się voodoo.

A wracając do mat, to jednak chyba klasyczne gumowe wciąż wygrywają.
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: WOY w 20 Styczeń 2021, 14:46:44
Cytat: StaryM w 20 Styczeń 2021, 12:36:40
A wracając do mat, to jednak chyba klasyczne gumowe wciąż wygrywają.
Też tak sądzę. Mata zrobiona z miękkiej gumy, skutecznie przytrzymuje płytę podczas przecierania jej szczotką.
I mnie to w zupełności wystarcza. Reszta ideologii wymyślona matom mało mnie interesuje :)
Tytuł: Odp: Slipmaty
Wiadomość wysłana przez: porlick w 20 Styczeń 2021, 15:29:28
A może być bardzo interesująco- np maty z gumy przewodzącej (słabo, ale jednak)- potrafią odprowadzić ładunek statyczny. Można też podpiąć pod maty rozwiązanie Nakamichi, o którym kiedyś czytałem, choć nie kojarzę, czy to było prototypem, czy rozwiązaniem seryjnym- specjalne uchwyty, ktore dociskają płytę do maty, umożliwiając odtworzenie nawet mocno krzywej płyty, a dla niej nie wyrządzające szkody.
Osobiście też jestem zwolennikiem mat gumowych.