Cytat: frost1971 w 25 Maj 2014, 17:53:40
Może za jakiś czas się zdecydują zajżeć,a może nawet tutaj zostać.
Miejmy nadzieję ,że tak właśnie będzie bo nas  tu mało-(

U mnie zainstalowany został nowy egzemplarz wkładki Soundsmith(nie pytajcie dla czego-). Ustawiłem azymut  jak zwykle programem Feickerta. Dołączam pdf. Chcę zaznaczyć ,że pomiar wykazuje zupełnie inne ustwienie wkładki niż poprzedni egzemplarz.Poprzedni łapał azymut prawie na '0' ,a ten aby ustawić azymut prawie idealnie ,trzeba było skręcić headshel na +1,5 stopnia. Udało mi się ustawić świetny parametr separacji kanałów. Zależało mi bardziej właśnie na nim i pozwoliłem sobie na nieznaczna niedokładność azymutu ,który w tym egzemplarzu wkładki był idealny na stopniu +1,lecz separacja była daleko odbiegająca od ideału. Całość najlepiej zgrała się właśnie na +1,5 stopnia. Pisze to dla tego ,że te wszystkie zabiegi wpływają zasadniczo na precyzję w wygrzebywaniu muzyki z rowka. To trudno opisać ,ale ustawiony azymut przekłada się na punktualność dźwięku, wybrzmienie,mniej słychać artefakty jak trzaski,szumy.Wniosek jest taki ,ze nie ma dwóch identycznie wklejonych 'igieł' i każda nawet ta najdroższa ma swój margines błędu.

Wczoraj wieczorem kalibrowałem protractorem i programem Adjust+ Feickerta wkładkę ZYX 100 na ramieniu Audiocraft AC3000 i aby było w miarę "równo" musiałem przekręcić wkładke o 2.5 stopnia! Dużo i to już jest optycznie bardzo widoczne . Rezonans tego układu wypadł na 13 Hz. Zmiany w brzmieniu były od razu słyszalne. Czekam na relację znajomego ,ale juz na wstępie dzwięk nabrał precyzji i bardzo się wygładził.

#33 10 Styczeń 2018, 00:34:10 Ostatnia edycja: 10 Styczeń 2018, 00:35:43 by porlick
Ciekawostka związana z antyskatingiem- ta sama nastawa dla szlifu sferycznego i eliptycznego daje inną siłę działania, lub inaczej- dla sferyka i eliptyka przy tym samym nacisku należy ustawiać inną kompensację.
Przez jakiś czas miałem gramofon Philipsa z antyskatingiem sprężynowym regulowanym pokrętłem z dwiema różnymi skalami dla sferyka i eliptyka, co widać na (trochę słabym) obrazku.

Na dolnej skali (sfer.) są ustawione 2 g, co odpowiada niecałym 1,5g dla igły eliptycznej.

Niedawno taki gramofon był na aukcji. Bardzo interesujący i niezły.
A man can never have enough turntables.

Nie rozumiem z czego wynika ta różnica w sile antyskatingu. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć ?

Cytat: WOY w 10 Styczeń 2018, 12:56:34z czego wynika ta różnica w sile antyskatingu. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć ?
Pewnie że tak. Potrzebna będzie jednak znajomość fizyki na poziomie szkoły podstawowej :)
Pierwsza sprawa to zrozumienie skąd siła skatingu się bierze. Popatrz na obrazki. Ramię z jednej strony trzymane jest za łożysko a z drugiej ciągnie je siła tarcia igły w rowku. Gdyby ramię było proste to żadnego skatingu by nie było. Ponieważ jednak skrzywiono je o tzw kąt offsetu to z prostego składania wektorów wynika że istnieje siła działająca poprzecznie do wkładki zwana właśnie skatingiem.
Widać też że siła skatingu zależy od siły tarcia i kąta offsetu. Siła tarcia zależy od nacisku i współczynnika tarcia.
Jeżeli w tym samym gramofonie zamocujemy wkładki o różnym szlifie to możemy się spodziewać różnego współczynnika tarcia i stąd inna siła skatingu.
Jeżeli jednak przyjrzymy się krytycznie rysunkowi "skating force 2" to stwierdzimy że wynikiem działania niezrównoważonej siły skatingu jest większe wychylenie igły w kierunku kanału lewego - czyli kanał lewy gra głośniej 8)
Wobec powyższego może zamiast cyzelować zgodność ustawień ramienia z instrukcją lepiej jest podłączyć gramofon do oscyloskopu albo założyć słuchawki i ustawić antyskating tak żeby żaden z kanałów nie był głośniejszy ;D
[emoji377]

Cytat: WOY w 10 Styczeń 2018, 12:56:34Nie rozumiem z czego wynika ta różnica w sile antyskatingu. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć ?
Igła ze szlifem sferycznym zagłębia się w rowku nieco płycej, nie jest tak wrażliwa, jak ta z dobrym szlifem eliptycznym. Wg mnie, doświadczalnie, to antyskating powinien być ustawiony nieco inaczej. Tak mi wychodziło z testu 300Hz na płycie testowej.
A man can never have enough turntables.

I obydwu panom bardzo dziękuję ale nie pytałem co to jest siła antyskatingu i jak ona działa, tylko czemu Philips w tym gramofonie tak szablonowo rozgraniczył tę siłę o 0.5 gr.

Cytat: WOY w 10 Styczeń 2018, 15:35:33tylko czemu Philips w tym gramofonie tak szablonowo rozgraniczył tę siłę o 0.5 gr.
Sorry, nie byłem zbyt dokładny w odpowiedzi. Ustawiałem różne wkładki, w tym takie z igłą sferyczną. Zwiększenie siły antyskatingu dla igły sferycznej faktycznie mieściło się w zakresie 0.5.
Na płycie testowej mam 3 sygnały 300Hz, nagrane kolejno z +11dB, 15 i 18dB. Z pamięci piszę. Igła sferyczna dawała się ustawić najwyżej na tym środkowym teście i wzrost harmonicznych w lewym lub prawym kanale następował, gdy antyskating był za mały lub za duży.
Teraz nie mam żadnej igły sferycznej. Ale tak pamiętam, że dla niej ustawiało się antyskating faktycznie większy o około 0.5. (z jakimś tam rozrzutem, ale tego to już z pamięci nie powiem).
A man can never have enough turntables.